Assos Antik Liman

Assos Antik Liman, M.Ö. 7.yy’da kurulmuş olan Assos Antik Kenti’nin bir parçasıdır. Antik kentten sonra en çok ilgi gören yerlerin başında burası vardır. Liman aynı zamanda bir sit alanı kapsamında olduğu için tarihi dokusu bozulmamıştır. Bölgede yeni bina yapımı yasak olmasıyla birlikte, eski binaların yalnızca yenilenmesine olanak sunuluyor.

Assos Antik Liman Balık Restoran
Balık Restoranı – Kosti Andon © 2022

Assos Antik Liman’da, 2021 yılının Nisan ayında liman yolu üzerinde yer alan kayalıkların tehlike arz ettiği, yolun dar oluşu ve bölgede otopark sorunu olması gerekçesiyle 500 günde yapılması planlanan bir ıslah çalışması başlatıldı. Bu çalışma yaklaşık olarak 450 günde sona erdi ve Temmuz 2022’de liman yolu yenilenmiş olarak hizmete girdi. Böylelikle Assos Limanı eskiden olduğu gibi tekrardan ziyaretçilere kapılarını açmış oldu.

Antik limanın en çok ziyaret edilen yerlerden biri olmasının ana nedeni tarihi dokunun korunmuş olmasının yanında ayrıca berrak denizidir. Limana gezmek için ziyaret edenlerin dışında, otel konaklaması ve deniz tatili için gelenlerin sayısı da hatırı sayılır durumdadır. Eğreti durmayan ve dokuya uygun oluşturulmuş tahta iskelelerde ya da otel ve kafeteryaların hizmet verdiği alanlarda şezlonglarda güneşlenebilir ve Assos’un mükemmel denizinde yüzebilirsiniz.

Assos Antik Liman Denizi
Antik Liman Denizi – Nicole Gibson © 2022

Assos Antik Liman günümüzde sadece turistik bir değere sahip olmakla birlikte aynı zamanda kıyı boyunca balık restoranları ile de ziyaretçilere farklı lezzetler sunuyor. Balık restoranlarının dışında oteller, çay bahçesi, dondurma dükkanları ve hediyelik eşya dükkanları limanda yer alan diğer başlıca şeylerdir.

Assos Antik Liman Taş Evleri
Taş Evler – Altan Erokyar © 2020

Kent sütunlarının üzerine yerleştirilen liman ışıkları, restore edilmiş taş binaları ve kendini belli eden antik liman kalıntıları bu bölgenin tarihi havasını hala koruduğunu gösteriyor.

Assos Antik Liman’da Ne Yapılır?

Assos Antik Liman Sahil ve Localar
Localar ve İskele- Özcan Kılıç © 2017
 • Tarihi taş binaların arasında ve dar sokaklarda yürüyüş yapılabilir.
 • Denizde yüzülebilir ve güneşlenilebilir.
 • Meşhur Assos dondurmalarının tadına bakılabilir.
 • Balık restoranlarda öğle ya da akşam yemeği yenilebilir.
 • Taş otellerde konaklama yapılabilir.
 • Mendirekte balık tutulabilir.

Assos Antik Liman’da Yeme-İçme

Assos Antik Liman Yemek
Yıldız Balık Restaurant

Hemen hemen bütün konaklama yerlerinin kendine ait restoranları bulunsa da aşağıya bir iki mekan adı yazdık. Sizin yine de gezip-görerek ve menülere göz atarak istediğiniz mekanda karar kılmanız yerinde olacaktır. Daha önce gidip memnun kaldığınız restoran var ise bize de bilgi verirseniz, biz de listeye ekleyebiliriz.

 • Behram Köy Muhtarlığı Çay Bahçesi
 • Yıldız Balık Restaurant
 • Meşhur Assos Dondurması – Yahya Usta

Assos Antik Liman Otelleri

Assos Antik Liman Otelleri
Mendirekten Assos Limanı

Bir zamanlar boya sektörünün en önemli maddelerinden biri olan meşe palamutunun bu bölgeden toplanarak başka ülkelere ihraç edilmesinden dolayı limanda palamut depoları yer almaktamış. Zaman içinde palamutun yerini alan vinil boya yüzünden palamut, eski önemini yitirmiş ve depolara kilit vurulmuş. Neden otel değil de palamutu anlattığımıza gelecek olursak; zaman içinde kapanan palamut depoları bir zaman sonra turizm firmaları tarafından satın alınarak ve çeşitli restorasyonlar yapılarak otel haline dönüştürülmüş.

Assos Antik Liman Çevresinde Gezilecek Yerler

Assos Antik Liman
Behramkale Köyü

Assos Antik Liman Nerede?

Assos Antik Liman, Çanakkale’nin Ege’ye bakan tarafında yer alan Ayvacık ilçesindedir. Midilli Adası’nın manzarasını arkasına alan tarihi liman bağlı olduğu Behram Köyü’ne yaklaşık olarak 2 km uzaklıktadır.

 • Çanakkale Assos Antik Liman arası 88 km uzaklıkta olup, 1 sa. 25 dk. mesafededir.
 • Balıkesir Assos Limanı arası 169 km uzaklıkta olup, 2 sa. 20 dk. mesafededir.
 • İzmir Assos Antik Liman arası 282 km uzaklıkta olup, 3 sa. 45 dk. mesafededir.
 • İstanbul Assos Antik Liman arası 392 km uzaklıkta olup, 4 sa. 50 dk. mesafededir.

Assos Antik Liman’a Nasıl Gidilir?

Assos Antik Liman Yol Tarifi
Assos Antik Liman Yol Tarifi

İstanbul’dan Assos Liman’a Araçla Nasıl Gidilir?

Özel araç ile İstanbul’dan Assos’a ulaşmak isterseniz, TEM Otoyolu’nu kullanabilir ve Kınalı gişelerinden çıkış yaptıktan sonra Tekirdağ-Malkara istikametinde devam edebilirsiniz. Çanakkale Köprüsü’nün açılması ile birlikte Malkara-Evreşe arasını yeni otobandan giderseniz yakıt ve zaman anlamında daha karlı olursunuz. Çanakkale 1915 köprüsünü kullanarak karşı yakaya geçmek isterseniz otobandan devam ederek köprüyü geçtikten sonra istediğiniz noktadan çıkış yapabilir ve Ezine üzerinden Behramkale’ye ulaşabilirsiniz. Çanakkale köprüsünden geçmek istemezseniz, Gelibolu-Lapseki feribotunu kullanarak karşı yakaya geçiş yapabilirsiniz. (Eceabat ya da Kilitbahir tarafından da karşıya geçilebiliyor fakat ara yolun büyük kısmı gidiş geliş ve deniz kenarı olduğu için zaman anlamında daha uzun gelebilir.)

Yenikapı’dan arabalı feribotu kullanarak gitmek isterseniz, Yalova > Bursa > Balıkesir > Edremit > Küçükkuyu > Assos Antik Liman şeklinde tercih edebilirsiniz.

Yine Yenikapı’dan arabalı feribot ile Bandırma’ya geçerek de şu şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bandırma > Biga > Çan > Bayramiç > Ezine > Ayvacık > Behramkale Köyü > Assos Antik Liman

İstanbul’dan Assos Antik Liman Otobüsle Nasıl Gidilir?

İstanbul’un merkez otogarı olan Esenler’den hareket eden Truva Turizm, Metro Turizm, Varan, Kamil Koç ve Pamukkale Turizm ile direkt Ayvacık’a seyahat edebilir ve sonrasında ister taksi ile Behramkale Köyü’ne ulaşabilirsiniz, isterseniz de Ayvacık Otogar’ından hareket eden köy minibüslerini tercih edebilirsiniz.

Assos Antik Liman’a Uçakla Nasıl Gidilir?

Assos Liman’a uçakla gelebilmek için en yakın iki havalimanı olan Çanakkale Havalimanı ve Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na iniş yapmalısınız. Sonrasında karayolunu kullanarak Ayvacık, Behram Köyü’ne ulaşmalısınız. Limana köyün içinden geçiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir