Behramkale Köyü

Behramkale ya da Behram, Osmanlı İmparatorluğu döneminde bölgede kurulmuş en eski köylerden biridir. Dünyaca ünlü Assos Antik Kenti köyün sınırlarında ve en tepe nokta yer almaktadır. Tıpkı Assos gibi Behramkale de buram buram tarih kokmaktadır. Bu sebepledir ki Bizans surları içerisinde kalan köy baştan sona sit alanı olarak koruma altına alınmış. Köyde hiçbir şekilde yeni bir yapı için izin verilmiyor. Sadece olanlar gerekli izinler çerçevesinde restore edilebiliyor. Fakat sit alanı dışında kalan bölgede bu söz konusu değil. Dışa doğru bir gelişme ve yapılaşma mevcut.

Behramkale Sokakları

Assos Kenti’nin taş mimarisi köyde de karşınıza çıkıyor. Birbirinden güzel restore edilmiş taş binalar ve taş sokaklar yürürken kendine hayran bırakıyor. Taş binaları genellikle butik oteller, pansiyonlar, restoranlar, kafeteryalar ve hediyelik eşya dükkanları kullanıyor.

Behram, köy vasfında olmasına rağmen daha çok turizm ile ayakta duruyor. Konumu, tarihi ve denizi sayesinde yerli ve yabancı çok fazla turisti kendine çekmesi ise bunun ana nedeni. Bölgeden geçerken köy yoluna saparak ziyaret edenler, Assos plajlarına serinlemek için gelip ufak bir kaçamak yaparak köye uğrayanlar ve günübirlik tur katılımcıları turistlerin yüksek çoğunluğunu oluşturuyor.

Behramkale Köyü Arnavut Kaldırımlar

Behramkale’nin ilgi çekici olmasının bir başka nedeni de ünlü Antik Yunan felsefecisi Aristoteles’in M.Ö. 4.’yy’da Behram’a yolunun düşmüş olması. Aristo Assos’a gelerek burada zaman geçirdiği, bir felsefe okulu kurduğu ve hatta burada evlendiği biliniyor. Bu sebepledir ki Behramkaleliler Aristoteles’e oldukça ilgi duyuyorlar. Köyün girişinde bir Aristoteles heykeli de bu ilginin sonuçlarından bir tanesi.

Behramkale ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Assos Antik Kenti Athena Tapınağı
Assos Antik Kenti Athena Tapınağı

Behram Köyü başlı başına bir tarih kitabı gibi. Yürüdüğünüz sokaklarda, taş evlerde ve antik şehrin kalıntılarında dolaşırken bunu kolayca idrak edebiliyorsunuz. Eğer yolunuz bölgeye düşerse sadece antik kenti gezmekle sınırlı kalmamanızı, aşağıdaki birkaç noktayı da bir şekilde ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Ne yazık ki genelde ören yerini gezip dolaştıktan sonra geri dönen çok fazla ziyaretçi mevcut.

Köy sokakları arnavut kaldırımı olduğu için bebek arabası ve engelli arabası ile gezmek için oldukça zor.

Behramkale’de Neler Yapılır?

Assos Antik Tiyatro Behramkale
 • Arnavut kaldırımlı taş sokaklarda gezilebilir.
 • Taş binaların yer aldığı oteller, restoranlar ve dükkanlara girip dolaşılabilir.
 • Assos Antik Kenti ve kente ait diğer yerler gezilebilir.
 • Assos Limanı’na inerek bölgeye has nefis dondurmaların tadına bakılıp, cam gibi denizinde yüzülebilir.
 • Sokaklarda satış yapan köylülerden ev yapımı ürünler ya da bölgeye özgü hediyelik eşyalar alınabilir.
 • Köy kahvesinde oturup, damla sakızlı Türk kahvesi içilebilir.
 • Gün batımını izlerken nefis manzaralar seyredilebilir.
 • Ve tabiki de en önemli şey, gittiğinizde bol bol fotoğraf veya video çekerek anı biriktirin.

Behramkale’de Yeme-İçme?

Behramkale'de Ne Yenir?

Aşağıdaki listede en popüler ve en beğenilen bazı mekanları listeledik. Elbette bunların dışında kendi gözünüze kestirdiğiniz yerlere de uğrayabilirsiniz.

Köyde hangi mekana giderseniz gidin fiyatı öğrenmeden sipariş vermeyin. Bazı mekanlar oldukça fahiş fiyatlar çekebiliyor.

 • Assos Mantı ve Börek Evi
 • Hilal Butik Otel & Cafe & Restaurant
 • Assos Köyüm Restaurant
 • Mavi Kapı Kafe
 • Panorama Cafe & Restaurant

Behramkale Köyü’nde Nerede Kalınır?

 • Hoha’s Boutique Otel
 • Assos Bohemian Otel
 • Assos Sunset Boutique Hotel
 • Assos Akropol Pansiyon
 • Halıcı Hanı Butik Otel
 • Assos Taşlı Köşk

Behramkale Nerede?

Behramkale Köyü, Çanakkale’nin Ege’ye bakan tarafında yer alan Ayvacık ilçesindedir. Ayvacık merkezine 18 km uzaklıkta yer alan, Midilli Adası’nın karşısında bir tepede yer almaktadır.

 • Çanakkale Behramkale Antik Kenti arası 86 km uzaklıkta olup, 1 sa. 15 dk. mesafededir.
 • Balıkesir Behramkale Antik Kenti arası 156 km uzaklıkta olup, 2 sa. 30 dk. mesafededir.
 • İzmir Behramkale Antik Kenti arası 261 km uzaklıkta olup, 3 sa. 45 dk. mesafededir.
 • İstanbul Behramkale Antik Kenti arası 390 km uzaklıkta olup, 4 sa. 45 dk. mesafededir.

Behramkale’ye Nasıl Gidilir?

Behramkale Köyü
Behramkale Yol Tarifi

İstanbul’dan Assos’a Araçla Nasıl Gidilir?

Özel araç ile İstanbul’dan Behramkale Assos’a ulaşmak isterseniz, TEM Otoyolu’nu kullanabilir ve Kınalı gişelerinden çıkış yaptıktan sonra Tekirdağ-Malkara istikametinde devam edebilirsiniz. Çanakkale Köprüsü’nün açılması ile birlikte Malkara-Evreşe arasını yeni otobandan giderseniz yakıt ve zaman anlamında daha karlı olursunuz. Çanakkale 1915 köprüsünü kullanarak karşı yakaya geçmek isterseniz otobandan devam ederek köprüyü geçtikten sonra istediğiniz noktadan çıkış yapabilir ve Ezine üzerinden Behramkale’ye ulaşabilirsiniz. Çanakkale köprüsünden geçmek istemezseniz, Gelibolu-Lapseki feribotunu kullanarak karşı yakaya geçiş yapabilirsiniz. (Eceabat ya da Kilitbahir tarafından da karşıya geçilebiliyor fakat ara yolun büyük kısmı gidiş geliş ve deniz kenarı olduğu için zaman anlamında daha uzun gelebilir.)

Köye arabanız ile gelirseniz ve arabanızı köyün girişine park etmek isterseniz, sizden otopark ücreti isteyen bazı kişiler başınıza dikilebilir. Bu yüzden biraz daha ileriye devam ederek (150-200m) yol kenarına ücretsiz park edebilirsiniz. Öğlen saatlerinde köyün en yoğun olduğu saatler olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Yenikapı’dan arabalı feribotu kullanarak gitmek isterseniz, Yalova > Bursa > Balıkesir > Edremit > Küçükkuyu > Behramkale Assos Antik Kenti şeklinde tercih edebilirsiniz.

Yine Yenikapı’dan arabalı feribot ile Bandırma’ya geçerek de şu şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bandırma > Biga > Çan > Bayramiç > Ezine > Ayvacık > Behram Assos

İstanbul’dan Behramkale Köyü’ne Otobüsle Nasıl Gidilir?

İstanbul’un merkez otogarı olan Esenler’den hareket eden Truva Turizm, Metro Turizm, Varan, Kamil Koç ve Pamukkale Turizm ile direkt Ayvacık’a seyahat edebilir ve sonrasında ister taksi ile köye ulaşabilirsiniz, isterseniz de Ayvacık Otogar’ından hareket eden köy minibüslerini tercih edebilirsiniz.

Behram Assos’a Uçakla Nasıl Gidilir?

Behramkale’ye uçakla gelebilmek için en yakın iki havalimanı olan Çanakkale Havalimanı ve Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na iniş yapmalısınız. Sonrasında karayolunu kullanarak Ayvacık‘a bağlı Behram’a ulaşmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir