Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Adatepe Zeytinyağı Müzesi, 2001 yılından itibaren müze olarak ziyaretçilere kapılarını açan eski bir sabunhane fabrikasıdır. Fabrikayı zeytinyağı müzesine dönüştürme fikri ise zeytinyağının değerli olduğu bu coğrafyada zeytinyağının tarihi ile alakalı hiçbir tarihi görselin olmamasıymış. Bu eksikliği hisseden müze sahipleri, müze kurarak bu eksikliği gidermek istemişler. Ve bu sayede her yıl onbinlerce ziyaretçi Zeytinyağı Müzesi’ne gelerek zeytinyağının üretiminde kullanılan eski makineleri inceleyebiliyorlar.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi
Adatepe Zeytinyağı Müzesi Presleri

Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nde Neler Var?

Eskiden kullanılan yöntemler ile zeytinyağının üretilmesinde ve sonrasındaki tüm evreleri ile zeytinyağı sabunu yapım tekniği açıklamalı (Türkçe, İngilizce) olarak müzede yer alıyor.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Sırıklar ve Sepetler
Sırıklar ve Sepetler

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Giriş Ücreti Nedir?

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Hidrolik Pres
Hidrolik Pres

Zeytinyağı müzesine giriş ücretsiz olup, hiçbir ücret ödemeden ziyaret gerçekleştirebiliyorsunuz. Haftanın yedi günü 09:00-17:30 saatleri arasında dilediğiniz bir saatte müzeyi ziyaret edebilir ve zeytinyağının geçmişte nasıl üretildiğini öğrenebilirsiniz.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Satış Mağazası

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Satış Mağazası
Satış Mağazası

Müze binasının yer aldığı bahçede yer alan bir de satış mağazası yer alıyor. Satış mağazası yoldan bahçeye girdikten sonra müzeye girmeden hemen önce sağda konumlandırılmış durumda. Müzeyi gezmeyi bitirdikten sonra bu mağazaya uğrayabiliyor ve zeytinden üretilmiş çeşitli ürünlere rahatça ulaşabiliyor ve satın almadan önce aynı zamanda deneyimleyebiliyorsunuz.

Adatepe Mutfak adının verildiği müze satış mağazasında ise yok yok. Taze zeytinler, zeytinyağları, doğal kalıp sabunlar, sıvı sabunlar, kolonyalar, kremler, özgün mutfak aksesuarları…. Ayrıca zamanı tutturabilirseniz, zeytinyağı ile yapılmış yemeklerin de tadına bakabilirsiniz.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Kimin?

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Taşıma Küpleri
Toprak taşıma ve saklama küpleri

Ada Çiftlik Gıda Ürünleri San. Tic. ve Çiftlik Turizm A.Ş. isimli firma tarafından kurulmuş ve işletilmektedir. Şirketin kurucu ortakları ise şu şekildedir: Mahmut Boynudelik, Erhan Şengel, Haluk Yurtkuran, Zerrin İren Boynudelik, Serdağ Yurtkuran

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Nerede?

Zeytinyağı müzesi, Çanakkale ili, Ayvacık ilçesi, Küçükkuyu merkezinde ve Ayvacık-Edremit karayolu üzerinde yer almaktadır. Tünelden çıktıktan ve Küçükkuyu’ya giriş yaptıktan yaklaşık 1.3 km sonra sağdadır.

Müze İletişim Bilgileri

Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-Çanakkale

Tel: 0286 752 13 03

E-posta: adatepe@adatepe.com

Küçükkuyu’da yer alan tarihi ve turistik diğer yerleri merak ediyorsanız, Küçükkuyu’da Gezilecek Yerler listemize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir