Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi, 1827 yılında inşa edilmiştir. Balıkesir’deki belediye parkı içerisinde bir yamaç üzerinde bulunmaktadır. Saat Kulesi, Kocasaat olarak da bilinir. Saat, Dumlupınar Mahallesi’nin girişinde bulunmaktadır.

Balıkesir Saat Kulesi Tarihi

Balıkesir Saat Kulesi Fotoğrafları
Saat Kulesi – Ozan Güneş Bulut / 2022

Kule, İstanbul’daki Galata Kulesi’nin bir benzeri olarak inşa edilmiştir. Saat kulesinin üzerinde yer alan kitabeye göre Silistre Valisi Girit-i Zade Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Balıkesir Saat Kulesi'nde Kış Günü
Balıkesir Saat Kulesi’nde Kış Günü – symsyah / 2023

Kule 1897 yılındaki bir depremde yıkılmıştır ve 1901 yılında Mutasaarrıf  Ömer Ali Bey tarafından aslına uygun biçimde yeniden yaptırılmıştır. Hüdavendigâr salnamesinde ve IRCICA’nın arşivindeki fotoğraflarla bugünkü kule kıyaslandığında bir fark bulunmamaktadır. Bu da kulenin aslına uygun inşaa edildiğinin bir kanıtıdır.

Balıkesir Saat Kulesi Mimarisi

Saat kulesi toplamda 5 katlıdır ve 20 metre yüksekliğindedir. Beyaz renkli kesme taştan 2×2 metre ölçüsünde kare prizma şeklinde yapılmıştır. En üst katı ahşap direkler üzerine oturtulmuş soğan başı şeklinde bir kubbe ile kapatılmış ve bir çan eklenmiştir. Bir alt katta ise saatin her yüzeyine yuvarlak şekilli bir saat eklenmiştir. Saatin orta bölümünde ise “S” şeklindeki küçük konsollar üzerine oturtulmuş dört bir tarafta birer balkon ve ince uzun dikdörtgen pencereler bulunmaktadır.

Balıkesir Saat Kulesi
Saat Kulesi Çizimi – Karesi Belediyesi / 2020

Balıkesir Saat Kulesi anısına 27 Kasım 2013 tarihinde Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Hatıra Parası basımı yapılmıştır.

Balıkesir Saat Kulesi Nerede?

Saat kulesi, Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi ile Ömer Ali Bey Yazma Eser Kütüphanesi’nin tam arasında kalır. Tam karşısında ise Balıkesir Ticaret Merkezi AVM ve alt kısımdaki şadırvanın yanında Kule Taksi durağı yer almaktadır.

Balıkesir ilinde yer alan diğer tarihi ve turistik yerleri, görülmesi gereken yerleri ya da önemli yerlerini merak ediyorsanız Balıkesir'de Gezilecek Yerler isimli listemize de bakmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir