Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale, Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan bir şehrimizdir. Marmara Bölgesi’nde ve Ege Denizi ile Çanakkale Boğazı’nın kıyısında yer alır. Tarihi ve kültürel zenginlikleri ile önemli bir turizm merkezidir ve aynı zamanda Çanakkale’de gezilecek yerler sayısı oldukça fazladır.

Özellikle I. Dünya Savaşı sırasında yaşanan Çanakkale Savaşı ile ünlenmiştir. Bu savaşta Osmanlı İmparatorluğu’nun, İtilaf Devletleri’nin saldırılarına karşı büyük bir direniş göstermesi sonucunda zafer kazanılmıştır. Savaşın yapıldığı yerlerden biri olan Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Anzak Koyu ve Conkbayırı gibi yerler, günümüzde turistlerin ziyaret ettiği en önemli turistik mekanlar arasındadır.

Çanakkale'de Gün Batımı Drone Çekimi
Çanakkale’de Gün Batımı Drone Çekimi – 2019 / Semih Sert

Çanakkale’nin tarihi ve kültürel mirası oldukça zengindir. Bu şehre geldiğinizde Troya Müzesi, Troya Antik Kenti, Assos Antik Kenti, Kilitbahir Kalesi, Bozcaada Kalesi, Çanakkale Şehitleri Abidesi gibi önemli yerleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, şehrin Bozcaada ve Gökçeada gibi turistik adaları da bulunmaktadır.

Çanakkale’nin ekonomisi tarım, turizm, denizcilik ve sanayi gibi sektörler üzerine kuruludur. İlin sahip olduğu doğal güzellikler turizm sektörünün de gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Çanakkale Gezi Rehberi isimli bu sayfada Çanakkale tarihi, turistik gezilecek yerleri, parkları, otelleri, eğlence mekanları, yemek ve alışveriş yerleri gibi merak ettiğiniz birçok şey hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Geziloji Editörü: Gökhan Can

Çanakkale’nin Tarihi

Çanakkale, tarihi ve kültürel açıdan önemli bir şehir olup, antik çağda Troas adıyla anılıyordu. Daha sonraki dönemlerde, Hellespont ismi kullanılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgeyi fethinden önce ise bölgeye Dardanellos adı verilmiştir. Fâtih Sultan Mehmed Han, Anadolu topraklarındaki bu stratejik önemi yüksek bölgede bir kale inşa ettirmiş ve şehre Kale-i Sultânî adını vermiştir. Şehir, son asırlarda ise kalenin çanağa benzemesi ya da çanak-çömlek sanayisinin gelişmesi nedeniyle Çanakkale ismiyle anılmaktadır. Bu nedenle Çanakkale, farklı isimler ve tarihlerle birlikte zengin bir geçmişe sahip önemli bir şehirdir.

Şehir Merkezinde Çay Bahçeleri
Şehir Merkezinde Çay Bahçeleri – 2021 / Simo

Bölgedeki ilk yerleşim izleri 6000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. MÖ 4800 – 4000 arasına tarihlenen Kumtepe Höyüğü bölgedeki ilk kalıcı yerleşim izleridir. MÖ 3000 yılında kurulan Troya, depremden sonra MÖ 2500 yılında yıkılmıştır. Sonraki yüz yıllarda çeşitli göçlerle kavim dengesi değişen Çanakkale bölgesi, MÖ 7. yüzyılda Lidyalılar‘ın hakimiyetine girmiştir. MÖ. 6. yüzyılın ortalarında Pers egemenliği başlamıştır ve Persler‘in önemli imparatorlarından Darius ve Xerxes bölgeyi stratejik bir nokta olarak görüp burayı ellerinde tutmayı amaçlamışlardır.

Feribot İskelesi ve Şehrin Genel Görünümü
Feribot İskelesi ve Şehrin Genel Görünümü – 2021 / Arif Altu

Yunan tarihçi Herodot‘a göre, Çanakkale Boğazı üzerinde Avrupa’ya geçmek için ilk köprüyü yapan Xerxes’tir. MÖ 386’da Spartalılar ile Persler arasında yapılan Kral Barışı sonucu Persler bölgede hakimiyetini güçlendirmiştir. MÖ 334 yılında Makedonya Kralı Büyük İskender bölgeyi Persler’in elinden almak istedi ve aldıkları büyük bozgun karşısında Persler bölgeyi Büyük İskender’in hakimiyetine bırakarak bölgeden çekilmek zorunda kalmışlardır.

Çanakkale Çayı ve Tekneler
Çanakkale Çayı ve Tekneler – Enver Aldas

Bölge daha sonra ise Roma hakimiyetine girmiş ve 395 yılında Doğu ve Batı Roma İmparatorluğu diye ikiye ayrıldıktan sonra, bölge daha sonradan Bizans adıyla anılacak olan Doğu Roma İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiştir. İlk Türk hakimiyeti 11. yüzyıl sonlarında Çaka Bey‘in seferleri ile başlamış ve sonrasında Karesi Beyliği ile devam etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu ise yaklaşık 6 asır sürecek bir hakimiyet dönemi başlatmıştır.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin bir şehirdir. Ayrıca doğal güzellikleri ve plajlarıyla da ünlüdür. İşte Çanakkale’de gezilecek yerler:

Çanakkale Merkez’de Gezilecek Yerler

Çanakkale Deniz Müzesi

Deniz Müzesi ve Nursat Mayın Gemisi
Deniz Müzesi ve Nursat Mayın Gemisi – 2019 / Safa Başnur

Çanakkale Boğazı’nın stratejik önemini ve Çanakkale Savaşı’nın tarihi anını anlatan bir müzedir.

Haritada Konumunu Gör

Çimenlik Kalesi

Çimenlik Kalesi Bahçesi ve Minare
Çimenlik Kalesi Bahçesi ve Minare – 2022

Çanakkale Boğazı’na hakim bir konumda yer alan Çimenlik Kalesi, tarihi dokusu ve müzesiyle ziyaretçilerini kendine çekiyor.

Haritada Konumunu Gör

Truva Atı ve Kordon Boyu

Troy Filmindeki Truva Atı
Troy Filmindeki Truva Atı – 2004

Çanakkale’de olmazsa olmaz etkinliklerden birisi de kordon boyunca yürüyüş yapmaktır. Kordonda yer alan Truva Atı’nda ise fotoğraf çekmek ise yapılacak bir diğer şeylerdendir. Bilmeyenler için hatırlatmakta yarar var; bu at Brad Pitt’in başrolünde oynadığı 2004 yapımlı Troy filminde kullanılmış olan attır. Film gösteriminin ardından Truva Atı demonte olarak gemi ile Çanakkale’ye gönderilmiş ve o günden itibaren merkezde sergilenmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettikleri noktalardandır.

Haritada Konumunu Gör

Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı
Aynalı Çarşı İçi

Tarihi bir çarşı olan Aynalı Çarşı, yerel el sanatları ve hediyelik eşyaların satıldığı bir yerdir. Burada alışveriş yapabilir ve sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Aynalı Çarşı Rehberi sayfamızdan çarşı hakkında önemli olarak nitelendirdiğimiz gezi notlarımıza bakabilirsiniz.

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi
Çanakkale Saat Kulesi

Saat Kulesi, Çanakkale Merkez’de yer alan tarihi bir yapıdır. İlk kez 1897 yılında inşa edilmiştir ve günümüze kadar gelebilmiştir.

Çanakkale Saat Kulesi Rehberi sayfamızdan kule hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Çanakkale Kent Müzesi

Kent Müzesi İçi
Kent Müzesi İçi – 2022 / Ahmet Altıntaş

Çanakkale Kent Müzesi, merkezde yer alan bir müzedir ve bölgenin tarihini, kültürünü ve coğrafyasını meraklılarına sergiler.

Haritada Konumunu Gör

Seramik Müzesi

Seramik Müzesinde Bazı Eserler
Seramik Müzesinde Bazı Eserler – 2022 / Maria Zlateva

2013 yılında hizmete girmiş olan müzenin ana hattı Çanakkale Seramikleri olarak nitelendirilebilir. Geleneksel usta-çırak yöntemi ile öğrenilerek yapılan seramik eserleri burada sergilenir. Müzede ayrıca kendinize ya da sevdiklerinize hediye olarak satın alabileceğiniz kaliteli ürünler de bulunmaktadır. Biz buradan iki adet kupa almıştık ve hala severek kullanmaktayız.

Haritada Konumunu Gör

Çanakkale Şehir Merkezi

Çanakkale Gezi Rehberi
Şehir Merkezi, Çarşı Caddesi Başı – David Spender

Çanakkale’nin tarihi ve turistik yerlerini keşfetmek için şehir merkezinde dolaşabilirsiniz. Kaleler, müzeler, camiler, kiliseler ve çarşıyı ziyaret edebilirsiniz.

Özgürlük Parkı

Özgürlük Parkında Gün Batımı
Özgürlük Parkında Gün Batımı – 2022 / Akin Aldirmaz

Çanakkale’nin harika boğaz manzarasını çimlere yayılarak seyredebileceğiniz, yamaçta konumlanmış bir parktır. İçerisinde sosyal tesis ve çocuk parkı da yer alır.

Haritada Konumunu Gör

Gelibolu Yarımadası’nda Gezilecek Yerler

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu Yarımadası
Gelibolu Yarımadası – kulturportali.gov.tr

Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli cephelerinden biri olan Gelibolu Yarımadası’nda yer alan tarihi milli park Çanakkale’de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerin başındadır. Anzak Koyu, Conkbayırı, Arıburnu, Şehitler Abidesi, Seddülbahir Köyü, Seyit Onbaşı Heykeli, şehitlikler, diğer birçok savaş alanı, tarihi kalıntılar ve müzeleriyle burada yer alıyor.

Haritada Konumunu Gör

Şehitler Abidesi

Şehitler Abidesi
Şehitler Abidesi – 2021 / Aykut Kaysı

Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına yapılmış Şehitler Abidesi, şehrin en fazla ziyaret alan yeridir. Yer ayrıca Türkiye’nin en önemli anıtlarından biridir.

Haritada Konumunu Gör

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi ve Çanakkale Boğazı
Kilitbahir Kalesi ve Çanakkale Boğazı – 2022 / Travelkolik Hasan Urey

Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alan Kilitbahir Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılmış bir kaledir ve bugün müze olarak kullanılmaktadır.

Haritada Konumunu Gör

Anzak Koyu

Anzak Koyu Tören Alanı
Anzak Koyu Tören Alanı – Gareth Lowndes

Anzak Koyu: I. Dünya Savaşı’nda Avustralya ve Yeni Zelanda birliklerinin çıkarma yaptığı yerdir. Tarihi öneminin yanı sıra denizi ve plajı ile de ünlüdür.

Haritada Konumunu Gör

Ezine’de Gezilecek Yerler

Troya Antik Kenti

Troya Antik Kenti
Troya Antik Kenti – 2016 / Gökhan Can

Ezine ilçesi yakınlarında yer alan Truva Antik Kenti, tarihi kalıntıları ve efsaneleriyle ünlüdür. Burada, Troya Savaşı’nın izlerini görebilirsiniz.

Haritada Konumunu Gör

Truva Atı

Truva Atı
Truva Atı – 2018 / Deniz Çil

Troya Antik Kenti’nde yer alan devasa ahşap at, tarihi yapıları gezmek için gelen ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Tahta atın içerisine merdiven ile çıkıp çevreyi seyredebilirsiniz.

Haritada Konumunu Gör

Troya Müzesi

Troya Müzesi
Troya Müzesi – 2022 / Erkan Saka

Şehir merkezinde yer alan Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nin 2018 yılında kapanarak, yeni yapılan binaya taşınması ile hizmete girmiş olan müzedir. Bölgedeki arkeolojik kazılardan elde edilen eserler bu müzede sergilemektedir.

Haritada Konumunu Gör

Alexandria Troas Ören Yeri

Alexandria Troas Ören Yeri
Alexandria Troas Ören Yeri

Ezine’nin, Dalyan Köyü sınırlarında yer alan Kestanbolluk mevkiindedir. Büyük İskender’in komutanlarından biri olan Antigonos Monophtalmos tarafından M.Ö. 310 yılında Antigoia adıyla kurulmuştur.

Alexandria Troas Detaylı Rehberi sayfamızdan yer hakkında önemli detaylara ulaşabilirsiniz.

Geyikli Sahili

Geyikli Plajı
Geyikli Plajı

Çanakkale’nin en güzel plajlarından biri olan Geyikli Plajı, doğal güzelliği ve temiz deniziyle ziyaretçilerine huzurlu bir tatil imkanı sunar.

Haritada Konumunu Gör

Dalyan Kalpli Pembe Göl

Dalyan Kalpli Göl
Dalyan Kalpli Göl

Dünya üzerinde sadece 8 noktada bulunan pembe göllerden birisi de Dalyan Köyü’nde bulunmaktadır. Alexandria Troas Antik Şehri’nin antik limanındadır ve yılın belirli dönemlerinde suyu kiremit rengine ve pembeye dönüşen göl, “Pembe Göl” veya “Kalpli Göl” olarak adlandırılıyor.

Kalpli Pembe Göl sayfamızı ziyaret edebilir ve yer hakkında daha detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz.

Adalarda Gezilecek Yerler

Gökçeada‘da Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezi Rehberi
Gökçeada Gezi Rehberi

Gelibolu Yarımadası ile komşu olan ve Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, tarihi ve turistik bir yerleşim yeridir. Özellikle yaz aylarında turistlerin akınına uğrayan adanın plajlarında yüzebilir, Rum dükkanlarında kahve ve likör yudumlayabilir, canlı müzik yapan mekanlarda akşamları eğlenebilirsiniz.

Gökçeada Gezi Rehberi isimli sayfamıza devam ederek, ada hakkında detaylı bilgilere, yapılacak şeylere ve gezilecek yerlere ulaşabilirsiniz.

Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Bozcaada Gezi Rehberi
Bozcaada

Türkiye’nin ikinci büyük adası olan Bozcaada, doğal güzellikleri, plajları ve şaraplarıyla ünlüdür. Burada yüzme, güneşlenme ve adanın sokaklarında gezinme gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Bozcaada Gezi Rehberi sayfamıza göz atarak Bozcaada hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ayvacık’ta Gezilecek Yerler

Assos Antik Kenti ve Antik Liman

Çanakkale Gezi Rehberi
Assos Antik Kenti Drone

Assos Antik Kenti, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi içinde yer almaktadır. Tarihi kalıntıları, Athena Tapınağı, antik tiyatrosu ve limanı ile görülmeye değer bir yerdir.

Assos Antik Kenti Gezi Rehberi isimli sayfamızı görüntüleyerek antik kent hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Assos Antik Limanı sayfamızda antik liman hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Behramkale Köyü

Behramkale Köyü
Behramkale Köyü

Ayvacık ilçesinde yer alan tarihi bir köydür. Köy, antik dönemdeki adıyla Assos olarak da bilinir ve MÖ 7. yüzyılda kurulmuştur.

Behramkale Gezi Rehberi sayfamızı ziyaret ederek köy hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Küçükkuyu’da Gezilecek Yerler

Küçükkuyu Manzarası
Küçükkuyu Manzarası

Ege Denizi’nin kıyısında ve Çanakkale’nin Balıkesir sınırında yer alan Küçükkuyu, doğal güzelliği, plajları ve balıkçıları ile ünlüdür. Sahilde yer alan mekanlar ile harika dondurmalarıdan tadımlamak olmazsa olmazlardan biridir.

Küçükkuyu’da Gezilecek Yerler listemize bakarak çevrede neler olduğunu detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Mıhlı Şelalesi

Mıhlı Şelalesi
Mıhlı Şelalesi

Kaz Dağları’nın kalbinden dökülen Mıhlı Çayı üzerinde bulunan ve adını suyunu taşıdığı çaydan alan bir şelaledir. Şelale konumu itibariyle Çanakkale ile Balıkesir sınırını oluşturur. Çok fazla yüksekten akmasa da şelalenin döküldüğü kısımda iki adet derin çanak oluşmuştur.

Mıhlı Şelalesi sayfamızda yer hakkında aktardığımız birçok bilgiye erişebilirsiniz.

Mıhlı Başdeğirmen Köprüsü

Mıhlı Başdeğirmen Köprüsü
Mıhlı Başdeğirmen Köprüsü

Küçükkuyu’nun Kaz Dağları yamaçlarından akan Mıhlı Çayı üzerinde yer alan tarihi taş bir köprüdür. Cam gibi pırıl pırıl ve aynı zamanda buz gibi bir suyu vardır.

Mıhlı Köprüsü sayfamızı görüntüleyerek köprü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Adatepe Köyü

Adatepe Köyü
Adatepe Köyü – 2022 / Gökhan Can

Ayvacık, Küçükkuyu’da yer alan turistik bir köydür. Ege Denizi’nin muhteşem manzarası ile ünlü bu köy, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve zeytinlikleri ile ziyaretçilerine huzurlu bir turistik gezi deneyimi sunmaktadır.

Adatepe Köyü tanıtım sayfamız vasıtası ile yer hakkında birçok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Zeus Altarı

Zeus Altarı
Zeus Altarı – 2021 / Nadide Sabe

Konumu itibariyle Adatepe Köyü ile aynı bölgede yer almaktadır ve 15-20 dk’lık bir yürüyüş sonrasında Zeus Sunağı’na ulaşılabilmektedir. Tarihi bir yer olan kalıntıya girişler ücretsiz olup, motorlu taşıtlar dışarıda kalacak şekilde yürüyerek ya da bisikletlerle girilebilmektedir.

Zeus Altarı sayfamızdan yer hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yeşilyurt Köyü

Yeşilyurt Köyü - 2022
Yeşilyurt Köyü – 2022 / Fevziye6161

Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu Beldesi’nde yer alan turistik bir köydür. Ege Denizi manzarası ile yeşilin harmanlandığı doğal güzellikleriyle ünlüdür. Tarihi kalıntıları ve yöresel lezzetleri ile de ziyaretçilerine keyifli bir gezi deneyimi sunmaktadır.

Yeşilyurt Köyü tanıtım sayfamız ile köy hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Babakale Köyü

Babakale - 2022
Babakale – 2022 / Murat Öztürk Official

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir sahil kasabasıdır. Ege Denizi kıyısında yer alan Babakale, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve yöresel lezzetleri ile ünlüdür.

Babakale Gezi Rehberi sayfamız ile yer hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Bayramiç’te Gezilecek Yerler

Mehmet Akif Ersoy Müzesi

Mehmet Akif Ersoy Müzesi - 2017
Mehmet Akif Ersoy Müzesi – 2017

Mehmet Akif Ersoy, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biridir ve “İstiklal Marşı”nın yazarı olarak da bilinir. Bayramiç ilçesinde yer alan Mehmet Akif Ersoy Evi, şairin doğduğu evdir ve müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Evin içerisinde, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, eserleri, kişisel eşyaları ve fotoğrafları hakkında bilgi veren sergiler bulunmaktadır ve giriş ücretsizdir.

Haritada Konumunu Gör

Ayazma Tabiat Parkı

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı Girişi
Ayazma Pınarı Tabiat Parkı Girişi – 2022

Bayramiç’te bulunan doğal güzellikleri ile ünlü bir milli parktır. Park, yaklaşık 726 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Yer hakkında detaylı bilgilere Ayazma Tabiat Parkı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Çanakkale’de Ne Yenir?

Peynir Helvası
Peynir Helvası

Çanakkale’de ne yenir, yöresel lezzetleri nelerdir sorusunun cevabı; zeytinyağlı yemekler, balık çorbası, zeytinyağlı enginar, çılbır ve peynir helvası gibi özel tatları bulunmaktadır. İsterseniz gelin en popüler Çanakkale yemeklerine göz atalım:

 • Tatlılar: Peynir helvası, mafiş, yumurta helvası, samsa oturtma, incir dolması, basma helvası, tahin helvası şehrin yöresel tatlılarındandır.
  • Peynir Helvası: Şehrin yöresel tatlı denildiğinde ilk akla gelen lezzetidir Gelibolu Peynir Helvası. Süt ve irmik ile farklı pişirme metodlarında yapılabilir. En iyi peynir helvası nasıl yapılır merak ediyorsanız Peynir Helvası Tarifi isimli sayfamıza mutlaka bakmalısınız.
 • Reçeller: Kiraz reçeli, Halle şeftali reçeli, üzüm reçeli ve kabak reçeli en popüler reçelleri arasındadır.
 • Çorbalar: Tarhana çorbası, ovmaç çorbası, iskorpit çorbası, ıspanak çorbası bilinen yöresel çorbalarındandır.
 • Yemekler: Ispanak sarması, tumbi, melki yemeği, melki köftesi, çırpma, yumurtalı tiken, metez, börülce köftesi, tarhanalı patlıcan, patlıcan kapama, yaprak sarma, pazı sarması ana yemek olarak nitelendirilen yöresel yemeklerindendir.
 • Deniz Ürünleri: Papaz yahnisi, lüfer pilavı, midye dolma, sardalya tuzlaması, ahtapot salatası yöresel deniz ürünleridir.
 • Salatalar ve Turşular: Deniz börülcesi, biber parpullaması, patlıcan turşusu, yağlı turşu, ahlat turşusu bilinen lezzetlerindendir.

Çanakkale Plajları

Çanakkale’de birçok güzel plaj ve sahil vardır. Bu plajlarda güneşlenip, denize girebilir ve doyasıya yüzebilirsiniz. İşte Çanakkale’nin en popüler başlıca plajları:

Merkez Plajları

Dardanos Plajı - 2017
Dardanos Plajı – 2017 / Taşo Toprakidis

Dardanos Halk Plajı, Kepez Halk Plajı, Güzelyalı Halk Plajı, Mega Beach Halk Plajı, Barış Plajı en popüler merkez plajlarıdır. Bunun dışında Çanakkale Aqualand da merkezde hizmet veren bir aquaparktır. Merkezde yer alan plajlar hakkında daha detaylı bilgi için Plaj Bilgilendirme Platformu’nun Merkez Plajları isimli sayfasına da göz atabilirsiniz.

Bozcaada Plajları

Ayazma Plajı - 2020
Ayazma Plajı – 2020 / Bülent Murat

Ayazma Plajı, Akvaryum Koyu, Beylik Koyu, Sulubahçe Plajı, Habbele Beach Bozcaada’nın en popüler plajlarıdır. Bu plajlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Plajina.com’un Bozcaada Plajları isimli listesine de göz atabilirsiniz.

Gökçeada Plajları

Kefalos Plajı - 2022 / Kuzey Ege
Kefalos Plajı – 2022 / Kuzey Ege

Yıldız Koyu, Laz Koyu, Kefalos Plajı, Gizli Liman Plajı, Uğurlu Plajı Gökçeada’nın en fazla rağbet gören plajlarıdır. Plaj Bilgilendirme Platformu’nun Gökçeada Plajları listesini ziyaret ederek bu plajlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ezine Plajları

Odunluk İskelesi Plajı - 2018 / Ömer Metozade
Odunluk İskelesi Plajı – 2018 / Ömer Metozade

Papaz Plajı, Odunluk İskelesi Plajı ve Geyikli Halk Plajı en popüler Ezine plajları arasında yer almaktadır. Ezine’de yer alan plajlar hakkında bilgi için Plaj Bilgilendirme Platformu’nun Ezine Plajları isimli listesine göz atabilirsiniz.

Ayvacık Plajları

Kadırga Koyu

Kadırga Koyu, Sokakağzı Plajı, Akliman Plajı ve Mıhlı Plajı en popüler Ayvacık plajlarıdır. Bu plajlar hakkında bilgi için Plaj Bilgilendirme Platformu’nun Ayvacık Plajları listesine de göz atabilirsiniz.

Gelibolu Plajları

Hamzakoy Plajı - 2020
Hamzakoy Plajı – 2020 / Fatih Saraç

Güneyli Plajı, Hamzakoy Plajı, Kömür Limanı, Fatma Kadın Koyu Gelibolu’nun en popüler plajları arasında düşünülebilir. Diğer Gelibolu plajları ve bu plajlar hakkında detaylı bilgi için Plajina.com Gelibolu Plajları isimli listesini ziyaret edebilirsiniz.

Eceabat Plajları

Kabatepe Plajı - 2020
Kabatepe Plajı – 2020 / Sebastian Gronoff

Anzak Koyu ve Kabatepe Plajı en fazla ziyaretçiyi çeken Ezine plajlarıdır. Ezine plajları hakkında detaylı bilgilere ihtiyaç duyuyorsanız, Plaj bilgilendirme sitesinin Eceabat Plajları Listesine göz atabilirsiniz.

Çanakkale Merkez Restoranları ve Yemek Yerleri

Çanakkale’de birçok iyi restoran bulunmaktadır. İşte size önereceğimiz bazı Çanakkale Restoranları ve yemek yerleri:

 • Balıkçı 286: Misafirlerine yüksek kaliteli hizmet sunmak için, tarih kokan boğaz manzarası, ferah salonları ve özenle seçilmiş günlük taze balık ve et çeşitleri sunmaktadır.
 • A La Carte Restaurant
 • Yalova Restaurant Çanakkale: Ertuğrul ve Didem Sürgit liderliğinde yönetilen Yalova Restoran, 1940 yılından beri devam eden lezzet geleneğini modern pişirme teknikleri ve uluslararası mutfaklardan sevilen tariflere yaptıkları yorumlarla birleştirerek gastronomik bir deneyim sunuyor. Taze ve yerel malzemeler kullanarak Çanakkale’nin zengin balıkçılık ve tarım kültürünü yansıtıyor.
 • Sardalye: Taze mevsim balıklarının yanı sıra çeşitli yeşilliklerle servis edilen ve uygun fiyatlı balık ekmeklerin sunulduğu örnek bir büfedir. Büfe, her keseye uygun fiyat aralığıyla da müşterilerin ilgisini çekmektedir.
 • Revgan: Hamidiye Tabyaları’nda, Çanakkale Boğazı’nın girişinde konumlanan, aile veya arkadaşlarla keyifli bir yemek deneyimi sunan bir mekan. Bu yer, sunduğu harika manzarası ve zengin menü seçenekleri ile dikkat çekiyor. Mekanın lezzetli yemekleri ve makul fiyatları, yerli ve yabancı turistler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Revgan’daki favori yiyeceğimiz vejeteryan pizza ve kuşbaşılı kaşarlı pidedir.
 • No 42: Taze ve kaliteli malzemeler ile uygun fiyatlı yemekler sunan ve nitelikli personeli ile servis veren bir restorandır. Bizim buradaki favori yiyeceğimiz hakiki et dönerdir.
 • Helvacı Kadir Usta: Merkezde hizmet veren peynir helvacıları arasında en iyilerdendir. Peynir helvası, Çanakkale’nin yöresel tatları arasında önemli bir yere sahip ve Kadir Usta’nın helvası da oldukça beğeniliyor. Helvanın taze ve kıvamının yerinde olması, homojen bir lezzet sunması müşterilerin tercih etmesinde etkili oluyor. Ayrıca Kadir Usta’nın fırınlanmış peynir helvası servisi de özellikle turistler tarafından ilgi görüyor. Çanakkale çarşısında gezinirken uğrayıp, tadabilir veya paketletip yanınızda götürebilirsiniz. Dondurmalı olarak da sunulan peynir helvası, tatlı sevenler için lezzetli bir alternatif olabilir.
 • Sea Side Restaurant: Çanakkale’de yemek yemek isteyenlerin tercih edebileceği bir mekandır. Hem bar hem de restoran olarak hizmet veren mekan, sahil şeridinde yer aldığı için konuklarına güzel bir manzara sunmaktadır. Özellikle kahvaltı seçenekleriyle öne çıkan Sea Side Restaurant, lezzetli yemekleriyle beğeni kazanmaktadır.
 • Doğan Pastaneleri: Çanakkale’de lezzetli ve kaliteli dondurmanın, pastaların, böreklerin, tatlıların adresi olarak bilinen Doğan Pastaneleri, şehrin vazgeçilmezlerinden biridir. Hem şehir merkezinde hem de farklı semtlerde bulunan şubeleri ile geniş bir müşteri kitlesine hitap eden Doğan Pastaneleri, geleneksel tatları modern dokunuşlarla harmanlayarak her zevke hitap eden lezzetler sunuyor.

Çanakkale’de Konaklama

Çanakkale, tarihi ve turistik yerleri ile ziyaretçilerine geniş bir konaklama seçeneği sunmaktadır. Şehir merkezinde ve yakın çevresinde birçok otel, pansiyon, butik otel, apart otel ve tatil köyü bulunmaktadır.

Çanakkale Otelleri

Çanakkale otelleri olarak sadece şehir merkezinde yer alan otellere yer verdik. İşte Çanakkale otellerinden bazıları şu şekilde:

 • Kolin Hotel: Çanakkale’de boğaz manzarasına hakim olan ve Çimenlik Kalesi’ne yakın bir konumda bulunan Kolin Hotel, 5 yıldızlı, rahat ve modern odalarıyla konforlu bir konaklama sunuyor. Otel aynı zamanda O’Fest Çanakkale isimli müzik festivaline de ev sahipliği yapmaktadır.
 • Büyük Truva Otel: Çanakkale şehir merkezinde yer alan 4 yıldızlı bir oteldir. Şehrin turistik ve tarihi yerlerine yakın konumda bulunan otel, konuklarına lüks ve konforlu bir konaklama deneyimi sunmaktadır.
 • DoubleTree by Hilton Çanakkale: Çanakkale şehir merkezinde konumlanmış modern bir oteldir. Tarihi yerlere yakınlığıyla dikkat çeken otel, Boğaz manzarasına sahiptir ve yürüme mesafesindeki birçok turistik yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Hotel Akol: Çanakkale şehir merkezinde bulunan bir oteldir. Şehir merkezinde konumlandığı için çevredeki restoranlara, kafelere ve turistik yerlere kolayca erişilebilir. Otel, modern ve şık bir tasarıma sahip odalar sunmaktadır.
 • Grand Ece Otel: Çanakkale merkezde bulunan modern bir oteldir. Otel, şehrin tarihi ve turistik yerlerine kolayca ulaşabileceğiniz merkezi bir konuma sahiptir.

Çanakkale’deki Eğlence Mekanları

Çanakkale’deki eğlence mekanları olarak listelediğimiz yerler, şehir merkezinde yer almaktadır.

 • Barlar Sokağı: Merkezde yer alan sokağın adı aslında Matbaa Sokak’tır. Bu sokakta sağlı sollu barlar yer almaktadır. Sokağın yakın çevresinde de ayrıca akşamları hizmet veren alkollü birçok eğlence mekanı yer alır.
 • Hayal Kahvesi: Saat kulesinin çaprazında kalan bir eğlence mekanıdır. Akşamları canlı müzik vardır ve bazı günlerde çeşitli konserlere ev sahipliği yapar. Genel olarak nezih ve temiz bir mekan.
 • 6:45 K.K.: Halk Bahçesi isimli şehir parkı içerisindedir. Mekan, canlı müziğin yanı sıra restoran hizmeti de vermektedir. 6:45 K.K. aynı zamanda şehirdeki birçok konsere ev sahipliği yapmaktadır.
 • Joker Bar: Çanakkale Merkez’de hizmet veren bir gece kulübüdür. Canlı müzik ve konserlere ev sahipliği yapar.

Çanakkale Nerede, Hangi Bölgede?

Çanakkale nerede ve hangi bölgede diye merak ediyorsanız şu şekilde açıklamak doğru olacaktır. Çanakkale, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Güneyinde ve Doğusunda Balıkesir, Kuzeyinde Tekirdağ ve Edirne, Batısında ise Ege Denizi vardır. Şehir tıpkı İstanbul gibi iki yakadan meydana gelir. Asya ve Avrupa kıtalarında sınırları bulunmaktadır. İki yakayı birbirinden ayıran yer ise Çanakkale Boğazı olarak adlandırılmaktadır.

Çanakkale’nin En Güzel Yeri Neresidir?

Çanakkale’nin birbirinden güzel çok fazla yeri vardır. Bu yerlerin güzelliği kişiden kişiye değişmektedir. Bizim fikrimiz sizin için önemli ise, bize göre Çanakkale’nin en güzel yeri Gökçeada’dır. Gökçeada hakkında bilgi sahibi olmak için Gökçeada Gezi Rehberi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Çanakkale gezi rehberimiz hoşunuza gittiyse aşağıda bulunan yorum alanından gezi rehberimiz ya da şehir ile alakalı geri bildirimlerinizi yazmanız bizleri mutlu edecektir. Ayrıca gözümüzden kaçan eksiklikler ya da düzenlemeler için de bize ulaşabilirsiniz.

1 Comment

 1. Saadet şekersays:

  Kapsamlı bir çalışma olmuş doğan pastanelerin de dondurma ve soğuk baklava yemenizi tavsiye ederim muhteşem tatlar gerçekten

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir