Kefken Pembe Kayalar

Pembe kayalar Kocaeli’nin Kandıra ilçesinin Kefken bölgesinde bulunmaktadır. Kayaların sahip olduğu renk nedeniyle adına Pembe Kayalıklar denmektedir. Bölgenin İstanbul’a yakın olması ve  Pembe kayaların sosyal medyada popülerlik kazanması ile birlikte insanlar bölgeyi sıkça ziyaret etmektedir.

Kefken Pembe Kayalar
Kesilerek düzlenmiş kayalıklar ve gün batımı manzarası 2022 – Sefa Çiçek

Karadenizin hırçın dalgalarının dövdüğü kayalar dik ve yüksektir. Bu kayalıkların üst kısmında manzarayı izleyebilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. İsterseniz Karadeniz’in serin sularında yüzebilirsiniz. Bölgenin muhteşem güzelliği sebebiyle yeni evli çiftler de düğün fotoğrafı çekimi için pembe kayaları tercih etmektedir.

Kayalıkların bazı noktalarında doğal havuzlar bulunmaktadır. Bu havuzlarda yüzen insanları da görmeniz mümkündür.

Pembe Kayalar Hikayesi

Kefken Pembe Kayalar
Zaman içinde oyulmuş kaya şekilleri

Pembe kayaların jeolojik yapısı son derece ilginçtir. Prehistorik buluntu varlığının yanı sıra, Antik Çağ’dan itibaren taş ocağı olarak kullanılmıştır.

Prehistorik: Tarih öncesi veya Prehistorya, insanlığın yazının bulunmasından önceki dönemidir.

Pembe kayaların diğer bir ilginç yanı suyun içerisinde yumuşak olması ancak sudan çıkarıldığı zaman setleşmesidir. Bu özelliğinden dolayı Osmanlı Devleti döneminde buradan kesilerek çıkarılan kayalar genellikle mimaride kullanılmıştır. Sultanahmet Camii ve Rumeli Hisarı’nın buradan gelen taşlardan yapıldığı bilinmektedir. Denize yakın noktada kayalıklar düz çizgi halinde kesilmiş bir şekilde görülmektedir.

Pembe Kayalar Kamp Alanı

Kefken Pembe Kayalar
Pembe kayalıklar fotoğraflar – 2020 – Ahmet Kaya

Bu alanda bir kamp işletmesi ne yazık ki bulunmamaktadır fakat kayalıkların üst kısmında yer alan düzlükte çadırlarınızı kurabilir ve kamp yapabilirsiniz. Bir tesis olmadığından dolayı gıda ve tuvalet ihtiyaçlarınız için kendiniz çözüm üretmek zorundasınız.

Yer hakkında en son görüntüleri seyredebilmek için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Pembe Kayalar Canlı Yayın sayfası ziyaret edebilir ve mobese görüntülerini izleyebilirsiniz.

Yakınlardaki Plajlar

Kefken Pembe Kayalar
İnsanların denizde serinlediği sığ alan – 2019 – Nur Eren

Pembe kayalarda yüzülebilmesine rağmen burada herhangi bir plaj yoktur. Eğer bölgeye gittiyseniz ve bir plajda yüzmek, tesisten faydalanmak istiyorsanız aşağıdaki plajlardan birini tercih edebilirsiniz.

Kefken Kovanağzı Plajı yaklaşık 2.5 km mesafededir. Arabayla 5 dakikada ulaşılabilir.

Cebeci Halk Plajı ise yaklaşık 3 km mesafededir. Araba ile 7-8 dakikada buraya ulaşabilirsiniz.

Kocaeli'de yer alan diğer gezi yerleri için Kocaeli Gezi Rehberi sayfamıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Pembe Kayalar Nerede?

Karadeniz’in kıyısında yer alan kayalıklar, Kocaeli Merkez’e 70 km, Kandıra’ya 24 km ve Kefken’e de 3 km mesafededir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir