Bayramiç Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi

Mehmet Akif Ersoy; Osmanlı nufüs kayıtlarına ve günümüz Cumhuriyet kayıtlarına göre 1 Temmuz 1873 tarihinde Çanakkale, Bayramiç’teki Mehmet Akif Ersoy Evi’nde dünyaya gelmiştir.

Tahir Efendi ve çocuk Mehmet Akif

Bilinen bilgilere göre, Mehmet Akif’in Arnavut babası Tahir Efendi, 1873 ile 1877 yılları arasında Bayramiç Karşıyaka Camii’nde imam hatip olarak görev yapmıştır. Sonraki yıllarda ise devrin en itibarlı medreselerinden biri olan Fatih Medreseleri’nde baş müderrisliğe yükselmiş ve bu medresede üniversite düzeyinde dersler vermiştir. Ramazan aylarında medreselerin tatil olduğu dönemlerde ise eski görev yeri olan Bayramiç’e gelerek Karşıyaka Camii’nde halka irşat ettiği ve mukabele okuduğu bilinmektedir. Ayrıca, Mehmet Akif’in ilk mukabeleyi Kur’an’dan sahifeler ezberleyerek Karşıyaka Camii’nde okuduğu ve böylelikle hafızlık eğitimine Bayramiç’te başladığı, yazılı hatıralardan aktarılan bilgiler arasındadır.1

Video, Bayramiç Halk Eğitim Merkezi'nin 2022-2023 yılı, İngilizce B1 sınıfı öğrencileri tarafından kayda alınarak, düzenlenmiştir.

Mehmet Akif Ersoy Kimdir?

Mehmet Akif Ersoy Evi Çalışma Odası

Mehmet Akif Ersoy (1873-1936), Türk şair, yazar, düşünür ve İstiklal Marşı’nın yazarı olarak bilinir. Türk edebiyatının önemli isimlerinden biridir ve özellikle milli duyguları yansıtan eserleriyle tanınır.

En tanınmış eseri olan “İstiklal Marşı,” Türk milletinin bağımsızlık savaşını ve milli mücadelesini anlatan bir destan niteliği taşır. Marş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra milli marş olarak kabul edilmiştir.

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi’nin giriş ücreti bedelsizdir. Bayramiç Belediyesi tarafından işletilmekte olan müzeye girişlerden ücret alınmamaktadır.

Mehmet Akif Ersoy’un Evinin İçi Nasıldır?

Müze evinin içerisi iki katlı ve ahşaptır. Dış kapıdan içeriye girdiğinizde sol tarafınızda, üst kata çıkmak için tahta bir merdiven bulunur. Girişteki holün tam karşısında evin arkasında yer alan bahçeye giriş kapısı vardır. Sağ tarafta ise Bal mumu heykelden yapılmış Emine Şerife Hanım’ın (Akif’in Annesi) Akif’i uyuturkenki hali bulunmaktadır.

Emine Şerife Hanım

Evin üst katında ise Tahir Efendi ile Akif’in çocukluk heykellerinin yer aldığı oturma odası yer almaktadır. Aynı kattaki diğer odada ise Mehmet Akif Ersoy’un kütüphanesi yer almaktadır. Bu kütüphanede yer alan kitapların arasında kendi yazdığı kitaplar da yer almaktadır. Kitaplığın karşısında yer alan çalışma masasının arkasında ise Mehmet Akif Ersoy’un yetişkin halinin heykeli bulunmaktadır. Mehmet Akif Ersoy Evi fotoğrafları ve videosu bu konuda bilgi sahibi olmanıza yarayacaktır.

Mehmet Akif Ersoy Evi Nerede?

Mehmet Akif Ersoy Evi nerede sorusuna cevap verecek olursak; Camicedit Mah. Şair M.Akif Ersoy Sok No:2 Bayramiç/Çanakkale olduğunu söyleyebiliriz. Konum olarak Bayramiç Zabıta Amirliği ile Bayramiç Halk Eğitim Merkezi arasındaki sokaktan girildiğinde karşınıza gelecek olan köprünün karşı tarafında kalmaktadır.

Bayramiç Mehmet Akif Ersoy Evi Yol Tarifi

mehmet akif ersoy evi yol tarifi

Ezine, İzmir-Çanakkale yolunda yer alan Bayramiç sapağından dönüş yapın. Yaklaşık 20 km boyunca dümdüz yolu izleyin. Yolun sonunda Bayramiç’e Hoş Geldiniz tabelasının altından geçerek ilçe merkezine düz devam edin. Bayramiç Öğretmen Evi’nin karşı çaprazındaki Halk Eğitim Merkezi’nin yanındaki sokağa dönün ve 50 metre ileride müzeyi göreceksiniz.

Çanakkale’de gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız buraya tıklayarak devam edebilirsiniz.

  1. http://www.bayramic.bel.tr/HOME/INDEX/BELDEMIZ/MEHMET-AKIF-ERSOY-EVI ↩︎

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir