Cunda Adası

Cunda Adası, Ege Denizi’nde yer alan ve Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı ufak bir adadır. Eşsiz güzellikleri, tarihi yapıları, kültürel etkinlikleri ve lezzetli yemekleriyle ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi sunar. Ada, plajları, deniz sporları, yürüyüş rotaları ve bisiklet yollarıyla açık hava etkinlikleri için de idealdir. Cunda Adası aynı zamanda, tarihi Rum evleri, kiliseleri ve müzeleri ile de zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Ada, yerel el sanatları, zeytinyağı, balık ve deniz ürünleri ile de meşhurdur.

Aşıklar Tepesinden Taş Ev ve Değirmen Manzarası
Aşıklar Tepesinden Taş Ev ve Değirmen Manzarası – Gökhan Can / 2017

Ayvalık koyunda, Ayvalık adaları arasında 22 irili ufaklı ada yer almaktadır. Cunda Adası, bu adalar arasında yerleşime açık tek ada olarak bilinir. Aynı zamanda Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki dördüncü büyük adasıdır.

Cunda Adası’nın Tarihi

Taş Kahve
Taş Kahve İçi

Cunda Adası’nın tarihi, antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Adanın antik dönemdeki adı, Moschonisia’dır. Moschonisia “kokulu” anlamına gelmektedir. Piri Reisin Kitâb-ı Bahriye eserinde Yunt Adaları olarak geçmektedir. Yunt ise kelime anlamı olarak “yaban atı” anlamı taşımaktadır. Ancak zamanla bu isim “Cunda” şekline dönüşmüş ve günümüzde sadece en büyük ada için kullanılır. Cunda Adası’nın tarihi ve kültürel geçmişinde Rum, Osmanlı ve Türk etkileri bir arada bulunur ve bu da adanın zengin bir kültürel mirasa sahip olmasını sağlamıştır. Cunda Adası, Yunanistan’dan Türk ordusunun zaferiyle geri alındıktan sonra, Kurtuluş Savaşı’nın önemli isimlerinden biri olan Ali Çetinkaya onuruna adlandırılmıştır. Bu nedenle adanın resmi ismi “Alibey Adası” olarak kullanılmaktadır. Günümüze ise her iki isimde kullanılmaktadır.

Cunda Adası Drone Çekimi
Cunda Adası Drone Manzarası – Görkem Yenim / 2019

Cunda Adası, Osmanlı döneminde Rumlar’ın yaşadığı bir yerleşim yeri olarak bilinir. Adada bulunan tarihi Rum evleri, kiliseleri ve manastırları, adanın tarihi hakkında ipuçları vermektedir. 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması ile birlikte Rum nüfusun büyük bir kısmı adayı terk etmiştir.

Cunda'da sahil sokak
Ada Merkezinde Eski Bir Yapı – Gökhan Cenker / 2022

Cunda Adası, günümüzde turistik bir yerleşim yeridir. Ayvalık ilçesine bağlı olan adada, tarihi Rum evleri, kiliseleri ve müzeleri ziyaret edilebilmektedir. Aynı zamanda, adanın doğal güzellikleri, plajları, yürüyüş rotaları ve bisiklet yolları da turistlerin ilgisini çekmektedir. Adada bulunan zeytinyağı mağazaları, balık restoranları ve deniz ürünleri pazarları ise adanın gastronomi turizmi açısından da önemli bir yer olmasını sağlamaktadır.

Cunda Adası’nda Gezilecek Yerler

Cunda Rahmi M. Koç Müzesi
Cunda Rahmi M. Koç Müzesi – rmk-museum.org.tr

Cunda Adası, tarihi yapıları, doğal güzellikleri, plajları ve kültürel etkinlikleri ile ziyaretçilerine birçok aktivite seçeneği sunar. İşte Cunda Adası’nda gezilecek yerler ve yapılacak şeylerden bazıları:

Tarihi Yerleri Keşfetmek

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı
Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı – Arif Dolgun / 2019

Ada, tarihi Rum evleri, kiliseleri ve müzeleri ile zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

 1. Cunda Rahmi M. Koç Müzesi: Cunda Adası’nın en ünlü kiliselerinden biri olan Taksiyarhis Kilisesi’nin restore edilmesi sonrasında müze olarak hizmete girmiştir. 1873 yılında inşa edilmiştir ve adanın simgesi haline gelmiştir.

  Web: rmk-museum.org.tr
 2. Aşıklar Tepesi: Adanın panaromik manzarasını seyredebileceğiniz en popüler yerdir. Üzerinde kilise ve yel değirmeni bulunur. Genel olarak aşıkların gelerek vakit geçirmesinden dolayıdır ki adı Aşıklar Tepesi olarak bilinir.
 3. Agios Yannis Kilisesi (Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı): Ayvalık’ın Alibey Adası’nda yer alan tarihi bir Rum Ortodoks kilisesidir. Adanın merkezinde, yer almaktadır. Kilise, Cunda Adası’ndaki en önemli tarihi yapılarından biridir ve adanın simgelerinden biri haline gelmiştir. Hristiyanlık dinine ait freskoları barındıran kesme taş ve tuğladan yapılmış bir yapıdır. 17. ve 18. yüzyıllarda kilise hukuku alanında önemli bir koleksiyona sahip olan kilise, 1924 mübadelesi sonrasında atıl kalmış ve ciddi tahribatlar almıştır. Kilise, Aşıklar Tepesi olarak bilinen bölgede bulunmaktadır ve Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı adı ile yeniden işlevselleştirilmiştir. Adanın turistik açıdan önemli yerlerinden biri olan kilise, ziyaretçiler için büyük bir ilgi odağıdır. Kilisenin bahçesi, deniz manzaralı bir terasa sahiptir ve ziyaretçiler burada dinlenebilirler.
 4. Yel Değirmenleri: Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı isimli eski kilisenin az ilerisinde tarihi yel değirmenleri vardır. Buraya kadar gelmişken yel değirmenlerini de ziyaret edebilirsiniz.
 5. Cunda Sokakları: Tarihi ve sevimli evlerin yer aldığı dar ve parke taşı sokaklarda dolaşmak belki de Cunda Adası’nda yaptığımız en keyifli etkinliklerdendi. Birbirinden renkli panjurları, önlerindeki mis kokulu çiçekleri ve cumbaları ile gönüllere taht kuran Cunda taş evleri görülmeye ve fotoğraflamaya değer. Evlerin birçoğu satın alınıp tadilatı yapılarak butik otellere ve kafeteryalara dönüştürülmüş durumda. Elbette her yapı bunlar kadar şanslı durumda değil. Kaderine terk edilmiş evler de yok değil.
 6. Analemmatic Güneş Saati: Güneşin gökyüzündeki hareketlerini kullanarak zamanı ölçen bir güneş saati türüdür. Adını, çizilen şeklin matematiksel terimi olan “analemma” dan almaktadır. Bu tür bir güneş saati, bir yatay düzlemde yer alan bir saat kadranı ve bir gölge çubuğundan oluşur. Saat kadranı, yere paralel olarak inşa edilir ve saat işaretleri üzerinde güneş ışınları ile oluşan gölgeler, saatin belirli zamanlarını gösterir. Cunda Adası’nda yer alan bu güneş saati ise hayata gözlerini yuman ünlü tiyatrocu Ahmet Erol Keskin’in anısına Ayvalık Belediyesi tarafından yaptırılmıştır.
 7. Cunda Tarihi Pazar: Tarihi bir yapının içerisinde yer alan ve içerisinde birbirinden farklı türlerdeki hediyelik eşyaların yer aldığı bir yerdir. Sahil boyu uzanan Mevlana Caddesi üzerinde bulunur.
 8. Saatli Cami: 1870 yılında Ayos Ianni Kilisesi olarak inşa edilmiş olan yapı 1928 yılında camiye dönüştürülmüştür ve halk arasında Saatli Cami olarak bilinir. Adını ise çan kulesi üzerinde yer alan saatten almaktadır.
 9. Panaya Kilisesi: 19.yüzyılın ortalarında inşa edilmiş bir kilisedir. Bakkal Sokak’ta yer alan bu tarihi kilise ne yazık ki kısmen harabe niteliğindedir. Örme taş tekniği ile yapılan duvarlarında yalnızca üç tarafı günümüze kadar ayakta durabilmiştir. Duvarlarda yer alan freskler ve mofitler ise gerçekten görmeye değer niteliktedir.

Plaj Keyfi Yapmak

Çataltepe Plajı
Çataltepe Plajı – Ömür Uzgidim / 2022

Cunda Adası, Ayvalık kıyılarında yer alan birçok güzel plajlara sahiptir ve geniş kumsalları, berrak denizi ile ideal bir tatil imkanı sunmaktadır. Çataltepe Plajı ve Duba Plajı, Cunda plajlarından bir tanesidir.

Deniz Aktiviteleri Yapmak

İskelede Bir Balıkçı Kayığı
İskelede Bir Balıkçı Kayığı – İlyas Uçar / 2019

Cunda Adası’nda dalış, yelken, kano ve su kayağı gibi birçok deniz sporu yapabilirsiniz. Ege Denizi’nin sakin sularında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Ada Yürüyüşü Yapmak

Cunda Adası
Ada Sokakları / 2020

Ada, yürüyüş rotaları ve bisiklet yollarıyla açık hava etkinlikleri için de idealdir. Adanın doğal güzelliklerini keşfetmek için yürüyüş yapabilirsiniz.

Geleneksel Yemekleri Tadımlamak

Balık Ürünleri Mezeleri
Balık Ürünleri Mezeleri

Cunda Adası, zeytinyağı, balık ve deniz ürünleri ile meşhurdur. Ada, yerel el sanatları, zeytinyağı mağazaları, balık restoranları ve deniz ürünleri pazarları ile gastronomi turizmi açısından da önemli bir yerdir.

Kültürel Etkinliklere Katılmak

Bekir Coşkun Kütüphanesi
Bekir Coşkun Kütüphanesi / 2021

Ada, yaz aylarında birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Konserler, sergiler ve tiyatro gösterileri, adanın canlı kültürel yaşamının bir parçasıdır.

Bisiklet/Scooter ile Ada Turu Yapmak

Adayı Scooter ile Gezmek
Adayı Scooter ile Gezmek / 2022

Cunda Adası, keşfedilecek birçok güzel noktası olan küçük bir ada olduğundan, adanın tamamını keşfetmek için bisiklet veya scooter kiralayabilirsiniz. Ada turu yaparak, adanın eşsiz güzelliklerini keşfetmek mümkündür.

Cunda Adası Restoranları

Ayna Restoran'ın Dıştan Görüntüsü
Ayna Restoran’ın Dıştan Görüntüsü

Cunda Adası, zengin mutfağıyla da ünlüdür. Burada lezzetli yemeklerin tadına bakabileceğiniz birçok restoran ve kafeterya bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 1. Ayna Restaurant: Yerel lezzetleri modern yorumlarla sunan Ayna Restaurant, Cunda Adası’nın en popüler restoranlarından biridir. Özellikle, deniz ürünleri yemekleri ve mezeleri oldukça ünlüdür.

  Tel: 0266 327 2725
  Web: aynacunda.com
 2. Cunda Kekik Restaurant: Alibey Adası’nda yer alan özel bir restorandır. Restoran, Cunda’nın doğal güzelliklerinden ilham alarak tasarlanmıştır ve bahçesinde zeytin ağaçları, kekikler ve lavanta çiçekleri bulunur. Menüsünde ise özellikle Ege mutfağından lezzetler yer alır. Restoranın özel bir şarap koleksiyonu da vardır ve yerel şarapları tatma imkanı sunar. Restoranın konumu ve atmosferi, özellikle romantik bir yemek için idealdir. Bahçede şömine başında yemek yemek veya bahçenin tadını çıkarmak da mümkündür. Cunda Kekik Restaurant, kaliteli yemekleri, güzel atmosferi ve hizmet kalitesiyle, Cunda Adası’ndaki en popüler restoranlar arasındadır.

  Tel: 0532 177 5861
 3. Cunda Körfez Restaurant: Menüsünde Ege mutfağına özgü yemeklerin yanı sıra uluslararası yemekler de bulunur. Restoranın öne çıkan yemekleri arasında deniz ürünleri, taze balık çeşitleri, zeytinyağlılar, mezeler ve et yemekleri yer alır. Ayrıca, seçkin yerel şaraplar ve diğer içecekler de sunulur.

  Tel: 0266 327 3366
  Web: cundakorfezrestaurant.com
 4. Cunda Uno Restaurant: Cunda Adası’nda yer alan bir restorandır. Restoranın dekorasyonu modern ve şık bir tarzda tasarlanmıştır. Geniş bir terası olan restoran, adanın güzel manzarasına hakim bir konumdadır. Restoranın menüsünde Ege mutfağına özgü yemekler ve taze deniz ürünleri ağırlıklı olarak yer alır. Ayrıca, et yemekleri, zeytinyağlılar ve mezeler de menüde yer alan diğer seçenekler arasındadır. Yemekler, yerel üreticilerden temin edilen taze malzemelerle hazırlanır. Cunda Uno Restaurant, özellikle akşam yemekleri için popüler bir mekandır. Restoranın terası, günbatımı sırasında muhteşem bir manzara sunar. Ayrıca, restoran aileler, çiftler ve arkadaş grupları için uygun bir mekandır. Restoranın lezzetli yemekleri ve kaliteli hizmeti, adadaki en popüler restoranlar arasındadır.

  Tel: 0266 327 1828
  Web: cundauno.com
 5. Cunda Adab Çorbacı: Cunda Adası’nda yer alan geleneksel bir çorbacı restoranıdır. Restoranın dekorasyonu sade ve geleneksel bir tarzda tasarlanmıştır. Menüsünde çorba çeşitleri ağırlıklı olarak yer alır. İçli köfte çorbası, mercimek çorbası, tarhana çorbası, kelle paça çorbası ve daha birçok çorba seçeneği bulunur. Restoranın fiyatları uygun olup, doyurucu ve lezzetli yemekleriyle bilinir. Restoran, sıcak ve samimi bir atmosfere sahiptir ve genellikle yerel halk ve turistler tarafından tercih edilir.

  Tel: 0534 313 8281
 6. Taş Kahve: Ayvalık Cunda’da bulunan bir kahve dükkanıdır. Adanın tarihi sokaklarından birinde yer alan bu kahve dükkanı, geleneksel bir Rum evinin bahçesinde yer almaktadır ve tarihi dokusunu koruyan bir şekilde restore edilmiştir. Taş Kahve’nin dekorasyonu, rustik ve doğal bir tarzda yapılmıştır. Dükkanın bahçesi, eski bir zeytin presi, ahşap sandalyeler ve masalarla donatılmıştır. Bu nedenle, misafirler burada hem içeride hem de bahçede keyifli bir ortamda oturabilirler.Taş Kahve, Cunda Adası’nda gezinirken mola vermek ve güzel bir kahve içmek isteyenler için keyifli bir seçenek olabilir.

  Tel: 0266 327 1166
  Web: taskahve.com.tr
 7. Lokma İmparatoru Saki: Adanın sahil kısmında yer alan mekan, adaya gelen turistlerin belki de en çok uğradığı yerlerin başında gelmektedir. Mekanda yağda kızarmış serbetli lokma başta olmak üzere dondurma çeşitleri ve waffle bulunmaktadır. Belki de Cunda’ya gittiğinizde ilk defa karşınıza çıkacak olan “kavun içine dondurma” şeklini burada deneyebilirsiniz.

Cunda Otelleri

Cunda Despor Evi
Cunda Despor Evi – Anıl Gür / 2020

Cunda Adası’nda konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Butik oteller, pansiyonlar, apartlar ve kiralık evler konaklama çeşitlerindendir.

 1. Cunda Despot Evi: Cunda’da yer alan tarihi bir konaklama tesisi ve butik oteldir. Ege Denizi manzaralı ve antik dönemlere ait tarihi dokusu ile turistlerin ilgi odağındadır. Cunda Despot Evi, adadaki kaliteli ve tarihi dokuyu koruyan konaklama imkanı sunan nadir butik otellerden bir tanesidir.

  Tel: 0266 327 1900
  Web: cundadespotevi.com
 2. Fikret Bey Konağı: Cunda Adası’nda yer alan tarihi bir Rum konağıdır. Konuklarına tarihi bir atmosferde konaklama deneyimi sunan konak otel, adanın tarihi dokusunu koruyan nadir butik otellerden biridir. Cunda Adası’nın tarihi dokusunu koruyarak modern konforu bir arada sunan Fikret Bey Konağı, özellikle tarihi mekanları keşfetmek isteyen turistler için ideal bir konaklama seçeneğidir.

  Tel: 0266 327 2678
  Web: fikretbeykonagi.com
 3. Cunda The Lara Otel: Cunda Adası’nın doğal güzellikleri ve tarihi dokusuna uygun bir tasarıma sahiptir.

  Tel: 0266 327 1416
 4. Ayvalık Haliç Park Otel: Cunda Adası ile Ayvalık arasında kalan adacık üzerinde hizmet veren 5 yıldızlı ve havuzlu bir oteldir. Otel 225 oda (2 engelli odası) bulunan otelin restoranı toplamda 650 kişiliktir.

  Tel: 0266 331 5900
  Web: halicpark.com/ayvalik
 5. Ortunç Otel: Ege’nin incisi Cunda Adası’nda, dinlenmek isteyenlerin vazgeçilmez rotalarından biri haline gelen Ortunç, doğanın muhteşem manzaraları, huzurlu ortamı ve mükemmel hizmet anlayışı ile ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyor. Ortunç, eşsiz manzarası ve doğanın sesi ile misafirlerine adeta bir dinlenme cenneti yaşatıyor. Huzurlu ortamı, kusursuz hizmeti ve unutulmaz anıları ile tatil severlerin kalbini kazanıyor. Cunda Adası’nın keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerinden biri olan Ortunç, her sezon binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.

  Tel: 0266 327 1120
  Web: ortunc.com
 6. Ada Camping: Cunda Adası’nın Midilli’ye bakan sahilinde konumlanmıştır. Otelin özel kumsal plajı, Cunda Tabiat Parkı ve yeşilliklerin içinde doğayla ve denizle bütünleşmiştir. Odaların tümü plaj kenarındadır ve içerisinde duş, wc ve TV gibi olanaklar sunar. Ayrıca, odalarda yer alan dinlenme balkonları, misafirlerin konforu için özenle düzenlenmiştir.

Cunda Adası Nerede?

Cunda, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde ve Ege Denizi’nde yer alan ve ilçe merkezine yaklaşık olarak 8km mesafede bulunan tarihi ve turistik bir adadır.

Cunda Adası Hakkında Kısa Bilgiler

Panaya Kilisesi
Panaya Kilisesi – Manfred Schühle / 2013

Cunda’ya Ne Zaman Gidilir?

Cunda Adası turunuzun keyifli geçmesini istiyorsanız tam olarak Mayıs-Eylül ayları arasında gitmeyi tercih etmelisiniz. Bu ayların dışında giderseniz daha boş ve ruhsuz bir ada ile karşılaşabilirsiniz.

Cunda Adası’na Nasıl Gidilir?

İstanbul, İzmir ve Balıkesir otogarlarından Ayvalık’a giden otobüslere binerek, Edremit Havalimanı’na uçakla gelip Ayvalık’a karayolu ile ulaşarak veya özel aracınız ile İzmir-Çanakkale yolundan Ayvalık’a gelerek Cunda Adası’na rahatça ulaşılabilir. Ayrıca Ayvalık İskelesi’nden Alibey Adası’na tekne seferleri de düzenlenmektedir.

Kışın Cunda’da Ne Yapılır?

Ekim-Nisan arasında Cunda’ya giderseniz pek fazla yapacak birşey bulamayabilirsiniz. Tarihi sokaklarda gezebilir ve müzeleri dolaşabilirsiniz. Kışın hizmette olan restoran ve kafeteryalarda yemek yiyebilir ve vakit geçirebilirsiniz.

Cunda Adasında Çekilen Diziler ve Filmler

Üç Kız Kardeş ve Zeytin Ağacı (Netflix dizisi) dizileri ile Sonsuz Aşk filmi Cunda Adasında çekilmiştir.

Cunda Adası'nın tanıtım sayfası hoşunuza gittiyse, buraya kısmen yakın ve turistik bir yer olan Adatepe Köyü Rehberi ve Ayvalık'ta Gezilecek Yerler listesine de göz atabilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan yorum alanından sayfamız ile ya da yer ile alakalı geri bildirimlerinizi de yazmanız bizleri mutlu edecektir.

1 Comment

 1. Aysel Tüzünsays:

  Sitenizi rehber alarak bugün Cunda’yı gezdik ve çok güzeldi. Güzel bir site, beğendik. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir