Çanakkale Mustafa Kemal Yolu 17km

Çanakkale Mustafa Kemal Yolu, Atatürk’ün Çanakkale’ye gelişinden itibaren başlayarak harp sahasında izlediği rotanın tarihsel verilere uygun olarak ziyaretçilere çeşitlendirilmiş bir şekilde sunulacağı yürüyüş yoludur.

25 Şubat 1915 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’ye gelişiyle başlayan ve Maydos’ta 19. Tümen Karargahı’nı kurarak devam eden 289 günlük yolculuğu, ardından Bigalı, Kemalyeri, 180 Rakımlı Tepenin Güneyi, Düztepe’nin Güneyi ve Çamlıtekke bölgelerinde kurduğu karargahları içeren rota, ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Mustafa Kemal Yolu’nun Amacı

Gazi Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşları’ndaki rolünü anlatmanın yanı sıra Kara Savaşları’nın vurgusunu yaparak tarihsel önemini vurgulayacak. Ayrıca turizm açısından da zenginlik sunarak, ziyaretçilerin farklı güzergahlar keşfetmelerini teşvik ederek yürüyüş rotalarını canlandırma konusunda da büyük etki sağlamayı amaçlıyor. Aynı zamanda, savaş hikayelerinin kapalı mekanlardan çıkarılarak savaşın gerçekleştiği bölgelere yönelik mekânsal düzenlemeler yapılması ve bu bölgelerin ziyaretçilere çeşitlendirilmiş hikayelerle sunulması amaçlanıyor.

Mustafa Kemal Yolu Rota Seçenekleri

Mustafa Kemal Yolu Rotası

Araçlı Tur

Çocuklar ve gençler için tasarlanan bir rota olan bu versiyon, 17 km’lik asıl rotanın çocukların keşfedebileceği boyutlara özel olarak uyarlanmış maket formunu içerir. Bigalı Köyü’nün batısında, 19. Tümen Karargahı’nın kurulduğu alanda bulunan değirmen restore edilerek burası “Savaş Oyunları Alanı” olarak düzenlenmiştir. Bu rota, keşfetmeye uygun olması ve hem fiziksel hem de zihinsel açıdan meydan okuyucu bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır.

Yürüyüş Rotası

Bu rota, 16-55 yaş aralığındaki ziyaretçilere yöneliktir ve içinde iki farklı seçenek sunmaktadır. İlk yürüyüş rotası yaklaşık 15 km uzunluğundadır. Bu rotada ziyaretçiler, araçlarını Kocadere Kamp Alanı’na park ederek yürüyüşlerine başlarlar. Rotada Bigalı Deresi boyunca yürüyüş yapılır ve İsimsizdere-Ayazmadere, Matikdere, Kocaçimentepe, Conkbayırı, 9 No.lu Siper, Düzdetepe, 180 Rakımlı Tepe, Kemalyeri, Mübarekdere Şehitliği güzergahları takip edilir. Son olarak Kocadere Köyü üzerinden tekrar Kocadere Kamp Alanı’na dönülür. Bu güzergah, Bigalı köyündeki değirmende sona erer.

Konaklamalı Ziyaret

Bölgeyi hem turizm hem de kültürel açıdan cazip bir seçenek olarak sunmayı hedefleyen bu plan, konaklamalı ziyaretler ile ziyaretçilere bölgede daha uzun süre geçirme olanağı sunmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda bölgenin marka değerini artırarak ekonomik olarak bölgeye katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu tasarım özellikle dağcılık kulüpleri, doğa yürüyüşü grupları ve üniversite öğrencileri için düşünülmüştür. Konaklamalı ziyaretçiler, Kocadere Kamp Alanı’nı kullanma imkanına sahip olacaklar.

Mustafa Kemal Yolu Nerede? Yol Tarifi

Aşağıdaki harita Mustafa Kemal Yolu’nun başlama ve bitiş noktasını gösterir. Proje tamamlandıktan sonra bu noktaya ulaşarak Mustafa Kemal Rotası’nı yürüyebilirsiniz.

Çanakkale Tarihi Alanı hakkında daha fazla bilgi için canakkaletarihialan.gov.tr adresini ziyaret edebilir ya da daha fazla yer için Çanakkale Gezi Rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir