Dalyan Kalpli Pembe Göl

Dünya üzerinde sadece 8 noktada bulunan pembe göllerden birisi de Çanakkale ‘nin Ezine ilçesine bağlı Dalyan Köyü’nde bulunmaktadır. Alexandria Troas Antik Şehri’nin sahile yakın bölümünde iç liman sınırındadır ve yılın belirli dönemlerinde suyu kiremit rengine ve pembeye dönüşen göl, “Pembe Göl” veya “Kalpli Göl” olarak adlandırılıyor. Kalpli Göl olarak bahsedilmesinin nedeni ise bir kenarından bakıldığında kalp şekline benzemesinden ötürüdür.

Dalyan Pembe Göl ve Gökyüzü Yansıması
Dalyan Pembe Göl ve Gökyüzü Yansıması
Dalyan Pembe Kalpli Göl'ün de içinde yer aldığı antik şehir Alexandria Troas hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Alexandria Troas isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu göl rengini dunaliella salina adlı mikroskobik canlının fazla üremesi nedeniyle  almaktadır. Dunaliella salina, özellikle tuz gölleri ve tuz buharlaşma havuzları gibi aşırı tuzlu ortamlarda bulunan halofil yeşil tek hücreli mikro alg türüdür. Güneş ışınlarının geliş açısı, yoğunluğu ve gölün tuzluluk oranının yükselmesi ve sıcaklıkla temas etmesiyle pembe bir renk oluşmaktadır. Biz gölü kış mevsiminde ziyaret etmiştik bundan dolayı pembe halini görme fırsatını yakalayamamıştık. Zira göl özellikle eylül ayında pembeye yakın tonlara bürünür.

Aralık Ayındaki Çanakkale Pembe Göl Rengi
Aralık Ayındaki Pembe Göl Rengi – Aralık 2022

Gerek sosyal medya paylaşımları gerekse hazırlanan haberler gölün popülerliğini gün be gün artırmıştır. Yerli ve yabancı bir sürü turisti kendine çekmektedir.

Çanakkale Kalpli Göl Çevresindeki Sütunlar
Kalpli Göl Çevresindeki Antik Sütunlar – Aralık 2022

Göl Alexandria Troas Antik Limanı içerisinde yer aldığı için etrafında eski kalıntılar da mevcuttur. Ziyaretiniz sırasında bu kalıntıları da görme şansını yakalayacaksınız.

Türkiye’deki ve Dünyadaki Pembe Göller

Pembe göller Dünya üzerinde yalnızca sekiz farklı lokasyonda yer almaktadır. Bu sekiz gölün arasından bir tanesi de Dalyan Pembe Göl’dür.

Dünya’daki diğer pembe göllerin en etkileyici görüntüye sahip olanı ise Avustralya’daki Hillier Gölü’dür. Yaklaşık olarak 600×250 metre uzunluğunda olan göl iklimsel durumlardan dolayı senenin her zamanı hemen hemen pembe renktedir.

Hillier Gölü'nün Havadan Fotoğrafı - 2022
Hillier Gölü’nün Havadan Fotoğrafı – 2022 – Crazy People

Bu iki gölün dışında kalan diğer altı göl ise; yine Avustralya’da yer alan Hutt ve Quairading Gölleri, İspanya Salina de Torrevieja ve Salina de Mata Gölleri, Senegal Retba Gölü, Azerbaycan Masazir Gölü’dür.

Pembe Göl Nerede?

Dalyan Pembe Göl, Çanakkale ilinin, Ezine ilçesindedir ve aynı zamanda Alexandria Troas Antik Limanı içerisinde yer almaktadır.

Çanakkale'de yer alan diğer gezilip görülecek yerleri görüntülemek isterseniz Çanakkale'de gezilecek yerler isimli listemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Pembe Göl ne zaman pembe olur?

    Her yıl Ağustos ve Eylül aylarında göl pembe renge bürünerek mistik bir hal alır.

  • Pembe Göl’e giriliyor mu?

    Sığ bir göl olduğundan dolayı göle girilmesi tavsiye edilmemektedir. Göle girmek yerine çevresini turlamak veya göl manzarası eşliğinde fotoğraflar çekmek daha akıllıca olacaktır.

  • Pembe Göl tehlikeli mi?

    Göle rengini veren algler insanlar için bir tehlike arz etmediği için tehlikeli değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir