Mıhlı Şelalesi

Kaz Dağları’nın kalbinden dökülen Mıhlı Çayı üzerinde bulunan ve adını suyunu taşıdığı çaydan alan bir şelaledir Mıhlı Şelalesi. Çay konumu itibariyle Çanakkale ile Bayramiç sınırını oluşturur. Çok fazla yüksekten akmasa da şelalenin döküldüğü kısımda iki adet derin çanak oluşmuştur. Çanaklardan ilkine yüzerek direkt olarak ulaşmak mümkün olsa da diğerine ulaşmak için yüzülen çanaktan yukarıya çıkmak gerekmektedir. İlk çanak yaklaşık 4.5 m derinlikte olup asıl şelalenin altında kalan büyük çanak yaklaşık 9 m civarında bir derinliğe sahiptir.

Mıhlı Şelalesi

Her ne kadar yüzülerek çanaklara ulaşılabiliyor desek de suyunun soğukluğu ne yazık ki herkes için bunu mümkün kılmamakta. Yaz aylarında ortalama 18 derece civarında bir serinliğe sahip su, sıcaklığın da fazla olması ile birlikte vücutta kutup etkisi yaratıyor 🙂 Elbette oralara kadar gidildiyse ve havalar hasta olmaya müsait değilse bir gir-çık yapılabilir.

Küçükkuyu beldesinde yer alan diğer tarihi ve turistik yerleri merak ediyorsanız Küçükkuyu’da Gezilecek Yerler listemize göz atmayı unutmayın.

Mıhlı Şelalesi’ne Giriş Ücretli Mi?

Mıhlı Şelalesi Mescid Giriş Saatleri

Aslında bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Neden böyle dediğimi şöyle anlatayım. Aslında şelaleye girişler ücretli değil. Fakat şelalenin yolunun sonunda yani şelalenin yol ile bağlandığı kısımda özel bir işletme var. Bu yolu kullanarak şelaleye ulaşmak istediğinizde haliyle işletmenin sınırlarına ayak basacağınız için ücret talep ediliyor. Restoran işletmesi yerini öyle bir yere kurmuş ki insan ister istemez oradan geçmek zorunda kalıyor ve giriş parası veriyor.

Mıhlı Şelalesi’ne ücretsiz giriş de yapılabilir. Nasıl mı hemen onu da anlatalım fakat bu yöntem herkese uymaz. Bunu da baştan söyleyelim. Şelale yoluna girmeden önce, aşağıda sağdan bir yol daha ayrılıyor ve bu yol doğruca Mıhlı Köprüsü’ne gidiyor. Köprüye ulaştıktan sonra yan tarafından patika yollar var ve bu yollardan arazi yürüyüşü yaparak şelaleye ulaşılabiliyor. Ayrıca bu yöntemde bazı noktalarda su birikintileri ve su akıntıları karşınıza gelebiliyor. Eğer doğa yürüyüşlerine katılan birisi iseniz ve üstünüzün kirlenip, ıslanabileceğini sorun etmeyecekseniz bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Aksi taktirde para verip uğraşmamak en garanti yol olacak.

Mıhlı Şelalesi’nde Yeme/İçme

Mıhlı Şelalesi Restoran
Gürkan Aydın Şen © 2021

Mıhlı Şelalesi’ne gittiğinizde, şelalenin girişinde yer alan restoranın menüsünde yer alan yemek çeşitlerinden dilediğinizi yiyebilirsiniz. Mıhlı restoranının yemeklerini değil de kendi yemeğinizi yemek isterseniz de dilerseniz masa kiralayabilir ve yanınızda getirdiklerinizi tüketebilirsiniz.

Mıhlı Şelalesi Çevresinde Gezilecek Yerler

Mıhlı Şelalesi
Eylem Barış © 2018

Şelaleye yakın mesafelerde yer alan diğer gezilecek yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Mıhlı Şelalesi Otelleri

Mıhlı Şelalesi

Kazdağları’nın eteklerinde yer alan şelalenin dibinde sayılabilecek bir noktada bir konaklama yeri mevcuttur. Kazdağı Atila Bey Konağı Butik Otel olan yerin girişi şelalenin otoparkının bulunduğu yerdendir.

Mıhlı Şelalesi Nerede?

Mıhlı Şelalesi, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin, Küçükkuyu Beldesi’ndedir. Küçükkuyu’nun merkezine 3 km uzaklıkta yer alan bir tepede ve oksijen kaynağı Kaz Dağları’nın eteklerindedir.

  • Çanakkale Mıhlı Şelalesi arası 90 km uzaklıkta olup, 1 sa. 20 dk. mesafededir.
  • Balıkesir Mıhlı arası 130 km uzaklıkta olup, 1 sa. 50 dk. mesafededir.
  • İzmir Mıhlı arası 230 km uzaklıkta olup, 3 sa. 15 dk. mesafededir.
  • İstanbul Mıhlı arası 390 km uzaklıkta olup, 4 sa. 50 dk. mesafededir.

Mıhlı Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Mıhlı Şelalesi Nasıl Gidilir

İstanbul’dan Mıhlı’ya Araçla Nasıl Gidilir?

Özel araç ile İstanbul’dan Mıhlı Şelalesi’ne ulaşmak isterseniz, TEM Otoyolu’nu kullanabilir ve Kınalı gişelerinden çıkış yaptıktan sonra Tekirdağ-Malkara istikametinde devam edebilirsiniz. Çanakkale Köprüsü’nün açılması ile birlikte Malkara-Evreşe arasını yeni otobandan giderseniz yakıt ve zaman anlamında daha karlı olursunuz. Çanakkale 1915 köprüsünü kullanarak karşı yakaya geçmek isterseniz otobandan devam ederek köprüyü geçtikten sonra istediğiniz noktadan çıkış yapabilir ve Ezine üzerinden Küçükkuyu’ya ulaşabilirsiniz. Çanakkale köprüsünden geçmek istemezseniz, Gelibolu-Lapseki feribotunu kullanarak karşı yakaya geçiş yapabilirsiniz. (Eceabat ya da Kilitbahir tarafından da karşıya geçilebiliyor fakat ara yolun büyük kısmı gidiş geliş ve deniz kenarı olduğu için zaman anlamında daha uzun gelebilir.) Küçükkuyu Merkez’i geçtikten sonra Mıhlı Şelalesi tabelasına saparak yaklaşık 3 km tırmanışın ardından hedefinize ulaşabilirsiniz.

Şelaleye son 1-1.5 km kala yol mıcırlı ve dar bir arazi yoluna dönüşüyor. Yol hem dar, hem mıcırlı ve bozuk hem de yokuş yukarı olduğu için karşıdan gelen bir arabaya denk gelirseniz vay halinize. Ve ayrıca aracınızın alçak ise o yola girmek istemeyebilirsiniz. En kötü mıcırlı yola girdiğinizde aracınızı bir boşluğa park edebilir ve geri kalan yolu yürüyerek tamamlayabilirsiniz.

Yenikapı’dan arabalı feribotu kullanarak gitmek isterseniz, Yalova > Bursa > Balıkesir > Edremit > Küçükkuyu şeklinde tercih edebilirsiniz.

Yine Yenikapı’dan arabalı feribot ile Bandırma’ya geçerek de şu şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bandırma > Biga > Çan > Bayramiç > Küçükkuyu

İstanbul’dan Mıhlı Şelalesi’ne Otobüsle Nasıl Gidilir?

İstanbul’un merkez otogarı olan Esenler’den hareket eden Truva Turizm, Metro Turizm, Varan, Kamil Koç ve Pamukkale Turizm ile direkt Küçükkuyu’ya seyahat edebilir ve sonrasında taksi ile şelaleye ulaşabilirsiniz.

Mıhlı’ya Uçakla Nasıl Gidilir?

Şelaleye uçakla gelebilmek için en yakın iki havalimanı olan Çanakkale Havalimanı ve Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na iniş yapmalısınız. Sonrasında karayolunu kullanarak Ayvacık‘a bağlı Küçükkuyu’ya ulaşmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir