Zeus Altarı

Konumu itibariyle Adatepe Köyü ile aynı bölgede yer almaktadır ve 15-20 dklık bir yürüyüş sonrasında Zeus Sunağı’na ulaşılabilmektedir. Tarihi bir yer olan kalıntıya girişler ücretsiz olup, motorlu taşıtlar dışarıda kalacak şekilde yürüyerek ya da bisikletlerle girilebilmektedir. Ayrıca içeride kesinlikle ateş yakmak ve çadır kurup kamp yapmak yasaktır.

Zeus Altarı Sunak
Nadide Sabe © 2021

Özellikle Adatepe’ye gezmek için uğrayan ziyaretçilerin akınına uğrayan Zeus Sunağı, Küçükkuyu ve Edremit Körfezi’ni tepeden seyretmek ve fotoğraf çekmek için harika bir konumdadır. Elbette yapılaşmanın tepelere doğru genişlediğini görünce, insan ister istemez üzülse de, böyle yerlerde anı yaşayabilme fırsatı yakaladığı için sevinmiyor değil.

Tarihi sunağın yer aldığı bölgede yer alan diğer tarihi köy olan Adatepe hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Adatepe’de Gezilecek Yerler sayfamıza göz atmayı unutmayın.

Geziloji olarak naçizane tavsiyemiz, güneş batmadan bir-iki saat evvel gidip görmeniz ve hatta güneşi orada batırarak yanan ışıkların da manzarasını izlemeniz olacaktır.

Zeus Altarı Hikayesi Nedir?

Zeus Altarı Hikayesi

Homeros’un İlyada Destanı’nda adı geçen bir yerdir. Kaz Dağları’nın mitolojideki adı İda Dağı’dır ve destana göre İda, tanrıların yaşadıkları yerdir ve hatta Zeus isimli baş tanrının Troya Savaşı’nı bu dağ üzerinden yönettiğinden söz edilir. Hem Ege Denizi’ne hem de Edremit Körfezi’ne hakim olan bir tepe üzerinde kurulu olan altar hakkında araştırmalar yapan tarihçiler, bu yerin baş tanrı Zeus’a ait olduğunu düşünmektedirler. Günümüze ulaşan kalıntılarda sunak nişleri, oturma platformu ve içi oyularak açılan su sarnıcı bulunmaktadır.

Zeus Altarı Anlamı Nedir?

Zeus Altarı Sarnıç
Said Türksever © 2020

Öncelikle altar veya altarı ne demek ondan bahsedelim. Altar mitolojide tanrılar için kurbanlar adanılan, kesilen ve kan akıtılan yerlerdir. Türkçe’de daha çok sunak olarak tanımladığımız bu altar da Zeus’a ait olduğu düşünüldüğü için günümüze Zeus Altarı olarak ulaşmıştır.

Zeus Altarı Çevresinde Gezilecek Yerler

Zeus Altarı Nerede?

Zeus Altarı, Çanakkale, Ayvacık ilçesinin turistik bir beldesi olan Küçükkuyu’da yer alan tarihi bir yerdir. Küçükkuyu’nun merkezine 4 km uzaklıkta yer alan bir tepede ve oksijen kaynağı Kaz Dağları’nın eteklerindedir.

  • Çanakkale Merkez ile Zeus Altarı arası 110 km mesafede olup, 1.5 saat uzaklıktadır.
  • Balıkesir Zeus Sunağı arası 130 km mesafede olup, 1 sa. 50 dk. uzaklıktadır.
  • İzmir ile arası 230 km mesafede olup, 3 sa. 15 dk. uzaklıktadır.
  • İstanbul ile Altar arası 400 km mesafede olup, 5 saat uzaklıktadır.

Yakınlarda yer alan diğer mekanları, tarihi ve turistik yerleri görüntüleyebilmek için Küçükkuyu’da Gezilecek Yerler listemize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir